Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Zkoumala historii bezdětnosti: „Lidé se děti snaží nemít stejně dlouho, jako se je snaží mít“

Peggy O’Donnell Heffington. Foto: Lindsay Tullar, Redwood, Sage Photography
Peggy O’Donnell Heffington. Foto: Lindsay Tullar, Redwood, Sage Photography

„O otázce, zda mít, nebo nemít děti, se ženy aktivně rozhodovaly už velmi dávno – a jejich důvody nebyly tolik odlišné od těch, jež bezdětné ženy uvádějí dnes,“ říká v rozhovoru historička z Chicagské univerzity Peggy O’Donnell Heffington.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Aktivní snahy o bezdětnost nebo omezování počtu dětí můžeme napříč historií sledovat v různých kulturách po celém světě. „Není to fenomén, který začal s antikoncepční pilulkou nebo s feministickým slovníkem,“ tvrdí historička a autorka Peggy O’Donnell Heffington.

Ve své nové knize popisuje evropskou i americkou historii bezdětnosti a hovoří o různých důvodech, které ženy v průběhu historie od mateřství odrazovaly. Zároveň ale dodává: Mnohé z nich nepřestaly být aktuální ani v 21. století.

V rozhovoru se mimo jiné dočtete:

  • Z jakých důvodů se ženy v minulosti rozhodovaly nemít děti?
  • Kterými metodami svou plodnost kontrolovaly před vyvinutím moderní antikoncepce?
  • Proč vznik nukleární rodiny podle všeho vedl k poklesu porodnosti?
  • Jak se postupně měnila role, kterou v bezdětnosti hrály environmentální důvody?
  • A lze vůbec nad rozhodnutím, zda mít, nebo nemít děti, přemýšlet jako nad opravdu svobodným?

Začnu citací z úvodu vaší knihy: „Pro ženy s dětmi máme termín ‚matka‘. Pro ženu bez dětí nemáme jiný výraz než ‚žena bez dětí‘; můžeme ji pojmenovat jen popisem toho, co nemá nebo čím není.“ Přiznám se, že jsem si to doposud nikdy neuvědomila – ani v češtině a slovenštině, které používám denně, takový výraz neexistuje. Proč myslíte, že tomu tak je? Máte nějakou teorii?

Myslím si, že se v tom odráží síla očekávání, že se žena dostane do životní fáze, kdy se stane matkou. Není to zkrátka něco, co mnoho žen zažije, je to očekávání: Jste dítě, jste mladá žena, jste matka.

Proto jsme

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Literatura faktu

Rozhovory

Kontext N

V tomto okamžiku nejčtenější