Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

„Nejdůležitější je rozhýbat pracovní trh.“ V koalici řeší, co vybrat z návrhů ekonomických poradců

Ministru financí by se z návrhů vládních poradců zamlouval plán na snadnější propouštění zaměstnanců. Foto: ČTK
Ministru financí by se z návrhů vládních poradců zamlouval plán na snadnější propouštění zaměstnanců. Foto: ČTK

Národní ekonomická rada vlády (NERV) na konci ledna zveřejnila 37 nových opatření, která by měla pomoci českému hospodářství. Vláda si z nich chce vybrat jen část. Napříč koalicí se přitom nejvíce diskutuje o zjednodušení výpovědí z práce. Zástupců vládních stran jsme se ptali na to, jaké další změny by kabinet Petra Fialy mohl do konce volebního období stihnout.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

České hospodářství už podle poradců vlády vyčerpalo své „komparativní ekonomické výhody a zdroje dynamického ekonomického růstu“. Nově vydaná doporučení NERV mají tento vývoj zvrátit. Členové poradního sboru vládě doporučují posílit pracovní imigraci, usnadnit oddlužení lidí v exekucích, radikálně zkrátit povolování staveb nebo například zvýšit kapacitu školek.

Navržená opatření jsou podle vládních poradců rozpočtově neutrální nebo by znamenala jenom nízké náklady. Z vlády už ale zaznívá, že všemi návrhy se pětikoalice v necelých dvou letech zbývajících do příštích parlamentních voleb zabývat nebude.

„Já z těch třiceti sedmi návrhů v debatě na vládě budu doporučovat, abychom si vybrali

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Pracovní trh

Veřejné finance

Vláda Petra Fialy

Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější