Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Změny v Dánsku: země, která zakázala burky a hájila svobodu slova, teď zakázala pálení koránu

Rasmus Paludan pálí 2. září 2019 pod policejní ochranou na kodaňské ulici korán. Foto: Funkmonk, Wikimedia, CC BY-SA 4.0 DEED
Rasmus Paludan pálí 2. září 2019 pod policejní ochranou na kodaňské ulici korán. Foto: Funkmonk, Wikimedia, CC BY-SA 4.0 DEED

Sever Evropy i muslimský svět rozčeřilo několik afér s pálením koránu na demonstracích protiislámských aktivistů. Vlády islámských zemí, jako je Turecko, vyzývaly Švédsko a Dánsko, aby tomu učinily přítrž, vyzývané země ale odpovídaly, že takové omezení svobody vyjadřování je pro ně nepřijatelné. Věc se ale změnila: Dánsko otočilo a přijalo zákon, který činy, jako je pálení koránu, zakazuje.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Rok 2023 byl jak pro Dány, tak pro Švédy velmi turbulentní. V ulicích velkých měst se konalo hned několik demonstrací proti islámu, na kterých účastníci pálili korán. Hned v několika případech to vedlo i k násilným potyčkám odpůrců islámu se členy místní muslimské komunity.

V Dánsku už policie u takových událostí musela zasahovat několikátý rok po sobě. Ve známost v souvislosti se zapalováním pro některé lidi svaté knihy vešlo především jméno Rasmuse Paludana, opakovaně odsouzeného za rasistická vyjádření. Do Švédska dokonce Paludan dostal zákaz vstupu; i tam totiž minimálně jednou tento čin na demonstraci provedl.

Svoboda slova vs. svoboda náboženství

„Chápu, že je to problematické, ale bavíme se o knizesekulární zemi. Pokud sem lidé přijdou a chtějí tady žít, musejí čekat, že máme jiné hodnoty. Mě pálení bible neuráží. Navíc šlo o knihy, které si demonstranti sami koupili, měli by mít právo si s nimi dělat, co uznají za vhodné,“ řekl Deníku N Steffen Larsen, člen dánské parlamentní strany Liberální aliance, jeden z těch poslanců, kteří hlasovali proti přijetí zmíněného zákona.

V opozici k zákonu stály především strany, které se už dříve ve svých programech vymezovaly vůči imigraci, tedy opoziční Dánská lidová strana, Liberální aliance, Konzervativní strana a Dánští demokraté. S návrhem nesouhlasilo ani několik členů vládní pravicové strany Venstre.

„Začínáme tím, že zakazujeme pálit knihu, kterou si někdo koupil za svoje peníze. Jestli se budeme i nadále podřizovat náboženství, brzy můžeme na svobodu slova zapomenout,“ kritizovala zákon v parlamentu Inger Stojberg, předsedkyně Dánských demokratů, která byla v minulosti odsouzena za nelegální rozdělování manželských párů žádajících o azyl z pozice ministryně pro migraci.

Za zákon se v parlamentní debatě postavila premiérka Mette Frederiksen: „Během posledních pár týdnů jsem

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Islám

Náboženství

Skandinávie

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější