Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Interaktivní mapa: Na která víceletá gymnázia se hlásí nejvíc dětí a kam je nejtěžší se dostat

K přijímacím zkouškám se budou přihlašovat i tisíce zájemců o víceletá gymnázia. Připravili jsme pro vás mapu, ve které najdete jak počet loňských a předloňských přihlášek a podíl přijatých na jednotlivých školách, tak průměrné výsledky z češtiny a matematiky. K dispozici jsou i grafy se školami s nejmenším poměrem přijatých studentů či nejvyšším průměrným počtem bodů z testů.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Na rozdíl od minulých let se letos děti z pátých a sedmých tříd mohou hlásit až na tři školy, a podávají si tak tři přihlášky. Rovnou si na nich závazně stanoví i prioritu škol, kterou už později nelze změnit.

Na víceletá gymnázia se sice hlásí pouze část žáků z příslušných ročníků, i tak ale převis poptávky oproti nabídce volných míst bývá velký.

Loni si na osmiletá gymnázia podle dat Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermatu) podalo přihlášku téměř 19 tisíc uchazečů, což byl jen oproti roku 2022 nárůst o tisíc, tedy zhruba o 5,5 procenta.

Ještě výraznější nárůst Cermat hlásí v počtu přihlášek na šestiletá gymnázia, kam se loni přihlásilo 7,3 tisíce zájemců. To je o 1,6 tisíce, tedy o 27 % více než v předchozím roce.

Letos se očekává

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Analýza

Přijímací zkoušky na střední školy

Školství

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější