Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Pointa N: Vládní strany začínají vystrkovat růžky. Co to udělá se soudržností kabinetu?

Otevřená kritika Rakušana a hnutí STAN ze strany koaličních partnerů coby jakéhosi vládního troublemakera je více než pochopitelná. Foto: ČTK
Otevřená kritika Rakušana a hnutí STAN ze strany koaličních partnerů coby jakéhosi vládního troublemakera je více než pochopitelná. Foto: ČTK

Lidovcům se nelíbí, jak hnutí STAN ukazuje svaly, raději by sami byli v komfortnější pozici svých vládních partnerů. Jak velký vliv to může mít na stabilitu vlády? A kvůli čemu potkal dnes českou energetiku „jaderný šok“?

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Komentovaný souhrn středečního dění sepsali Tomáš Linhart, Jan Tvrdoň a Michal Tomeš.

„Rozpad vztahů, rozpad vlády?“

Nová strategie hnutí STAN zabalená do hesel o konci bezobsažných kompromisů a rámovaná debatami bez cenzury výrazně rozvířila vztahy v koalici. Lídrům zbývajících čtyř stran se nelíbil už samotný start zhutněný do videa Víta Rakušana z volejbalové šatny. Šlo ale o pouze o předkrm.

Po Rakušanově pondělní návštěvě Sokolova se napětí vyšponovalo – a to až do té míry, že vicepremiér a šéf lidovců Marian Jurečka veřejně mluví o hrozbě rozpadu vztahů i vlády.

„Shodit rukavice teď a rezignovat na nějakou týmovou dobrou spolupráci ve prospěch této země si myslím, že prostě není šťastný krok. Když to začneme v koalici dělat všichni, tak taky tu vládu můžeme do půlroku položit,“ řekl Jurečka v České televizi.

Podle něj se koaliční partneři nemají překvapovat a posílat si různé vzkazy přes média. „Když to začnete dělat často, potom i na těch drobných věcech, kdy se jich naskládá hodně, to může znamenat nejenom rozpad vztahů, ale i rozpad vlády,“ dodal lidovecký předseda.

Co tak hrozného se vlastně stalo a hrozí skutečně rozpad vlády?

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Názor

Pointa N

Vláda Petra Fialy

Česko, Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější