Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Jak to zvládáš? Slovenská ministryně Šimkovičová nejprve těžko hledala slova, ale za chvíli řečnila o „sexuálních zvrácenostech“ LGBTQ

Slovenská ministryně kultury Martina Šimkovičová. Foto: Tomáš Benedikovič, Denník N
Slovenská ministryně kultury Martina Šimkovičová. Foto: Tomáš Benedikovič, Denník N

Martina Šimkovičová ve své internetové televizi nejprve těžko hledala slova, ale za chvíli řečnila o „sexuálních zvrácenostech“ LGBTQ. Slovenská ministryně kultury po ani ne sto dnech v úřadu čelí nebývalému tlaku na odstoupení. Zastali se jí představitelé Matice slovenské, které Šimkovičová jen pár dní po svém jmenování přislíbila více peněz.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Poslední den v týdnu se slovenská ministryně Martina Šimkovičová obvykle věnuje vystupování ve své vlastní internetové televizi. Minulou neděli však zkušená televizní profesionálka působila na začátku vysílání jinak než obvykle. Jindy suverénní moderátorka byla viditelně rozhozená, zpočátku jako by měla problém mluvit.

„Chci poděkovat i všem lidem, kteří chodí na ministerstvo kultury, ať už s květinou, nebo jen tak mě pozdravit, nebo mi tam nechají vzkaz a podporují mě. Řeknu vám, že mi to pomáhá a drží mě to nějakým způsobem… Tak srdečný dík,“ poděkovala v přenosu bývalé internetové TV Slovan (dnes Martina a Peter). Zdálo se, že nová ministryně kultury za SNS potlačuje slzy.

Otevřená výzva k jejímu odvolání patřila minulý týden mezi hlavní zpravodajská témata, nakonec se sešlo téměř 189 tisíc podpisů, na masových protestech přibývají transparenty požadující její odchod. Ministryně kultury po ani ne sto dnech v úřadu čelí nebývalému tlaku na odstoupení.

„Martinko, jak to zvládáš, jestli se můžu zeptat?“ zareagoval na její slova spolumoderátor, nový zmocněnec vlády pro prošetření pandemie a poslanec za SNS Peter Kotlár ve zmíněném pořadu Martina a Peter.

Ministryně se odmlčela, sklopila zrak a otázku prodýchávala. Její postoj k výzvě za její odvolání je v každém případě zřejmý – ministerstvo i v oficiálním stanovisku zpochybnilo, že tolik lidí skutečně podpořilo její odchod.

„Věc se má tak, že kdybych měl říct, jestli

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Slovensko

Kultura, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější