Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Po útoku v Jordánsku se od Bidena očekává silná odplata Íránu. Rozebíráme, jaké má možnosti

Ilustrační snímek: Americká námořní pěchota při cvičení v Jordánsku. Foto: americké ministerstvo obrany
Ilustrační snímek: Americká námořní pěchota při cvičení v Jordánsku. Foto: americké ministerstvo obrany

Očekává se americká vojenská odplata za zabití tří vojáků USA v Jordánsku íránským dronem. K tvrdé odpovědi Bidena tlačí zejména republikánská opozice, sám Biden řekl, že už rozhodl. Bude mimořádně důležité, aby byla americká odveta akceptovatelná pro americké voliče i pro Írán, tvrdí k tomu expert.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Čtyři měsíce poté, co teroristé z Hamásu zaútočili na Izrael a ten rozpoutal masivní invazi do Pásma Gazy, je napětí na Blízkém východě mimořádně vysoké.

Situace v regionu je podle šéfa americké diplomacie Antonyho Blinkena nejnebezpečnější od roku 1973. V té době probíhala takzvaná jomkipurská válka mezi Izraelem a arabskými zeměmi, které ho napadly.

Obavy z nekontrolovatelného regionálního konfliktu se znásobují poté, co v neděli zemřely dvě americké vojačky a jeden voják na základně v Jordánsku. Prezident Joe Biden prohlásil, že za útok jsou zodpovědní Íránem podporovaní radikální militanti, a slibuje odvetu. Včera řekl, že o ní už rozhodl, ale podrobnosti zatím nesdělil.

Kvůli obavám z americké reakce už někteří militanti podporovaní Íránem evakuují své základny v Sýrii.

V Bílém domě nadále trvají na tom, že si nepřejí přímou válku s Íránem. Jak píše web War Zone, ta by byla extrémně nebezpečná, velmi nákladná a přinesla by mimořádné lidské oběti. K tomu přidejme ohroženou ekonomickou stabilitu na celém světě.

Bidenova dilemata

Dvě americké vojačky a jednoho vojáka podle amerických zdrojů zabil íránský sebevražedný dron Šáhid, který byl pravděpodobně vypuštěn ze Sýrie. Při útoku bylo také zraněno přes čtyřicet amerických vojáků.

Jak mohou Američané zareagovat? Expert vysvětluje, že v úvahu přichází

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Americko-íránský konflikt

Blízký východ

Joe Biden

USA

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější