Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Chci investovat. Kam se vyplatí ukládat peníze? Ptáme se čtyř odborníků

Americké akcie jsou na svém historickém vrcholu. Vyplatí se do nich ještě investovat? Foto: Adobe Stock
Americké akcie jsou na svém historickém vrcholu. Vyplatí se do nich ještě investovat? Foto: Adobe Stock

Úrokové sazby nahrávají dluhopisům, i akcie si stále vedou dobře. Co ale investice do komodit nebo například bitcoinu? Čtyři odborníci v anketě odpovídají na to, do čeho byste měli investovat, pokud to chcete dělat pravidelně a dlouhodobě (deset let a více) a jak si poskládat portfolio, jste-li konzervativní, nebo naopak smělý investor.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

V anketě se ptáme:

  1. Situace, kdy klesají úrokové sazby, nahrává dluhopisům. Kam byste doporučili vložit peníze, pokud chce investor jít právě cestou dluhopisů? Můžete zmínit konkrétní tipy?
  2. Jaká by byla vaše rada, pokud jde o akcie? Jaké sektory, trhy nebo konkrétní firmy mají potenciál? Jaká forma investice do akcií je vhodná pro investora, který neplánuje spekulovat?
  3. Radili byste portfolio doplnit také o nějaké komodity? Dá se o některých z nich říci, že jsou stále bezpečným přístavem a jejich cena stabilně roste? Jaké komodity byste doporučili a jakou formou do nich lze snadno a bezpečně investovat?
  4. Americká Komise pro cenné papíry nyní schválila jedenáct spotových burzovně obchodovaných fondů (ETF) vázaných na bitcoin. Mají podle vás investice do bitcoinu budoucnost? Je podle vás vhodnější investovat do BTC například pravidelným nákupem na burze, nebo spíš jít cestou zmíněných ETF?
  5. Jak byste celkově poskládali portfolio, pokud je investor spíše konzervativní, a jak, pokud je naopak smělejší (opět jde o investování v delším horizontu)?

Odpovídají:

Jan Hlavsa, spoluzakladatel investiční platformy Fondee

Tomáš Pfeiler, portfolio manažer investiční společnosti Cyrrus

Michal Semotan, portfolio manažer J&T Banky

Michal Stupavský, investiční stratég Conseq Investment Management

Situace, kdy klesají úrokové sazby, nahrává dluhopisům. Kam byste doporučili vložit peníze, pokud chce investor jít právě cestou dluhopisů? Můžete zmínit konkrétní tipy?

Jan Hlavsa: Dluhopisy se obecně pojí s nižším rizikem než akcie. Jsou tedy vhodnější

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Osobní finance

Trhy

Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější