Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Vývoj bojů (705. den): Ukrajinci rozmetali malou ruskou kolonu a ukázali, jak by mohl vypadat rok 2024

Na okraji Charkova v první fázi totální války. Ruská ofenziva tam skončila fiaskem. Foto: Tomáš Benedikovič, Denník N
Na okraji Charkova v první fázi totální války. Ruská ofenziva tam skončila fiaskem. Foto: Tomáš Benedikovič, Denník N

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

  • Ne, Zalužnyj neodstoupil a stále je hlavním velitelem ukrajinské armády.
  • Co naznačuje boj u Syňkivky o roce 2024.
  • Ukrajina by měla přepnout do módu strategické obrany. Fámy hovoří o nové ofenzivě na Charkov. Byla by reálná?
  • Videa dne – záchrana zraněného ruského vojáka na improvizovaném vozidle; ukrajinský dron uvázl v čelním skle ruského auta.

Informace v tomto textu jsou shrnutím událostí za pondělí 29. ledna. Situace na některých místech už může být jiná.

Ne, Zalužnyj neodstoupil a stále je hlavním velitelem ukrajinské armády. Několik ukrajinských médií v pondělí šířilo nepotvrzenou informaci o odvolání velitele prezidentem Volodymyrem Zelenským.

„Milí novináři, odpovídáme všem najednou: ne, není to pravda,“ napsalo ministerstvo obrany.

Reagovalo tak na informace, které šířily různé zdroje s velkým množstvím sledujících, a prohlašovalo je i několik ukrajinských politiků. Údajně se na tom oba muži dohodli a Zalužného by mohl nahradit například šéf vojenské tajné služby Kyrylo Budanov.

O konfliktu mezi Zalužným a Zelenským se spekuluje už delší dobu, o špatných vztazích mezi nimi jsme psali už v prosinci. Nejnovější zdroje Zerkalo Nedeli tvrdí, že na osobní schůzce prezident vyzval Zalužného k odstoupení, ale ten se to prý nechystá udělat sám.

Prozatím se informace o jeho konci ukázaly jako předčasné, ale stále šířené spekulace naznačují, že napětí v ukrajinské elitě přetrvává. K situaci se nevyjádřil ani prezident Zelenskyj, který Zalužného ve večerním projevu nezmínil, ani ministr obrany Rustem Umerov.

Situaci si naopak užívali ruští propagandisté jako například Margarita Simonjan, která řekla, že takový chaos „na farmě je pro nás krásný“.

Co naznačuje boj u Syňkivky o roce 2024. Na cestě k ukrajinskému městu Kupjansk leží vesnice Syňkivka, kde se odehrála dramatická scéna, kterou ukázaly záběry 2. praporu 30. mechanizované brigády.

Bylo na nich vidět, jak se Ukrajincům podařilo rozmetat malou ruskou kolonu. Nejdříve protitankovou střelou trefili první tank. Když se Rusové vzpamatovali a chtěli se vrátit zpět,

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Ruská válka na Ukrajině

Vývoj bojů

Komentáře, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější