Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Zbourali mešitu a postavili chrám. S expertem rozebíráme, jestli je hinduismus násilný a zda je třeba se bát karmy

Indický premiér Nárendra Módí při slavnostním otevření velkého chrámu hindského boha Rámy v Ajódhji. Foto: Indická vláda via Reuters
Indický premiér Nárendra Módí při slavnostním otevření velkého chrámu hindského boha Rámy v Ajódhji. Foto: Indická vláda via Reuters

Nový chrám v indickém posvátném městě Ajódhja slavnostně otevřel předseda vlády Nárendra Módí. Událost v Rámově rodišti vyvolala velkou pozornost. Stavba byla totiž postavena na místě mešity, kterou zdemoloval dav radikálních hinduistů. Chrám přitom ještě není dokončen. Ale blíží se parlamentní volby. V zemi, v níž roste náboženské násilí, v největší demokracii světa, kterou čím dál těsněji svírají Módího hinduističtí nacionalisté. Je opravdu hinduismus násilný? A jaká je jeho podstata a důležité pojmy? I to rozebíráme s indologem Dušanem Deákem.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Hinduisté z různých částí Indie se vydali na pouť do města Ajódhja v severovýchodním regionu Uttarpradéš nedaleko hranic s Nepálem, aby viděli slavnostní inauguraci nového chrámu postaveného na místě, které je údajně rodištěm jednoho z jejich nejpopulárnějších bohů Rámy.

Premiér Naréndra Módí dokonce držel 11 dní speciální očistnou proceduru.

Přijeli mnozí politici, diplomati a bollywoodské hvězdy. Vláda do transformace města nalila tři miliardy dolarů, ulice zdobily květiny, šafránové vlajky, které symbolizují sílu a odvahu země, Rámovy podobizny a billboardy s Módím, který se v jarních volbách bude ucházet o třetí funkční období.

Možná proto Módí chrám inauguroval teď, přestože hotový bude až příští rok.

Kromě toho, že náboženskou otázku zpolitizoval, aby získal politické body, je sporný ještě jeden fakt. Chrám vyrostl na místě, na kterém dav radikálních hinduistů včetně některých členů Módího vládní strany před třemi desetiletími zdemoloval mešitu.

Proč je to sporné?

Módí místo projevení lítosti mluvil o obnovené pýše a dosažené spravedlnosti. „Už se nesmíme sklonit,“ řekl v proslovu v chrámu za 300 milionů dolarů.

Jeho neoficiální životopisec Nilandžan Machopadjaj o inauguraci řekl, že odstartovala „éru, v níž se premiér stává nejvyšším knězem hinduismu, čímž se stírají všechny hranice mezi náboženstvím a politikou“.

Ministr informací Gupta a video s Módím v Ajódhji.

„Jsme na cestě stát se de facto teokratickým státem, přičemž hinduismus se stane oficiálním náboženstvím,“ domnívá se dále Machopadjaj. „Pro zemi a její náboženské menšiny bude velmi obtížné vrátit se k tomu, co zažily před rokem 2014.“ V tom roce Módího poslanci prosadili zákony o zákazu manželství dvou lidí různého vyznání a některých islámských tradic. Narůstal i počet incidentů namířených proti muslimům.

Ústava Indii definuje jako sekulární zemi.

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch ve své loňské zprávě o Indii varovala před „systematickou diskriminací a stigmatizací náboženských a jiných menšin, zejména muslimů“.

Premiér ale svoji osobu sám zvětšuje do božských rozměrů. Ve videu už řekl, že „bůh mě učinil zástupcem lidu Indie na obřadu“, a dodal: „Žádám od vás všech požehnání.“

Módí je známý svým radikálním zpolitizovaným hinduismem. Jaký ale je hinduismus běžných věřících? Proč se hinduisté dělí na kasty, v co věří a co je vlastně karma?

Odpovědi i na tyto otázky jsme hledali s indologem a expertem na hinduismus z Katedry srovnávací religionistiky Univerzity Komenského Dušanem Deákem.

Jak je to s minulými a budoucími životy?

„Hinduismus

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Indie

Islám

Jižní Asie

Náboženství

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější