Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Jak se vyznat v přihlašování na střední školy? Odpovídáme na otázky k přijímačkám

Startuje nový systém přijímacích zkoušek na střední školy a víceletá gymnázia. Ilustrační foto: ČTK
Startuje nový systém přijímacích zkoušek na střední školy a víceletá gymnázia. Ilustrační foto: ČTK

Druhého února se se zpožděním rozběhl elektronický systém k přijímacím zkouškám na střední školy a víceletá gymnázia. Letos na žáky a jejich rodiče čeká řada novinek. Přinášíme odpovědi na hlavní otázky k přijímačkám.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Jak se budou podávat přihlášky?

Přihlášky na střední školy i víceletá gymnázia se v tomto roce poprvé mohou podávat třemi způsoby. Pokud má rodič nebo plnoletý uchazeč elektronickou identitu občana, vše může vyřešit přes digitální systém DiPSy.cz.

Další variantou je hybridní způsob: Vyplní se elektronická přihláška, z té se vytiskne výpis, který se osobně odevzdá či odešle vybraným školám.

A třetí možností je klasické písemné vyplnění přihlášky jako v minulých letech.

Jak funguje digitální systém?

Systém DiPSy.cz se měl otevřít 1. února ve dvě hodiny ráno, kvůli chybě v nahrávání příloh se ho ale Centrum pro ověřování výsledků vzdělávání (Cermat) spustil až těsně před půlnocí ve čtvrtek 2. února.

Nejprve je v systému nutné

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Přijímací zkoušky na střední školy

Školství

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější