Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Unikátní mapa: Jak je těžké dostat se na čtyřletá gymnázia, kam chce vaše dítě

Prvního února se začnou žáci elektronicky hlásit na tři střední školy nebo víceletá gymnázia. Deník N připravil interaktivní mapu všech čtyřletých gymnázií, ve které najdete jak počet loňských a předloňských přihlášek a podíl přijatých, tak průměrné výsledky z češtiny a matematiky. Grafy ukazují školy s nejmenším poměrem přijatých studentů či nejvyšším průměrným počtem bodů z testů.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

O půlnoci ze středy na čtvrtek se otevře elektronický systém přihlášek na střední školy. Letos se na rozdíl od předešlých let mohou žáci hlásit na tři školy najednou, musí si ale rovnou stanovit jejich pořadí podle svých priorit.

Na střední školy se podle ministerstva školství bude hlásit až 106 000 žáků devátých tříd; k nim se ale mohou připojit i studenti, kteří chtějí změnit středoškolský obor, či dospělí hlásící se do dálkového nebo večerního studia.

Podobný nápor zažily školy i loni, kdy se na ně hlásil téměř stejný počet zájemců. Ti ale měli možnost pouze dvou přihlášek. Zejména o gymnázia a výběrové školy ve velkých městech byl mimořádný zájem, a rodiče i děti proto při výběru velmi často taktizovali: Přihlášky mnohdy podali na ty školy, kam měly děti největší šanci se dostat, a nikoliv na ty, kam skutečně chtěly.

Redakce má k dispozici data Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermatu) s výsledky jednotné přijímací zkoušky v letech 2022 a 2023. Z těch je jasně vidět, o jaké

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Školství

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější