Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Měli chránit palestinské uprchlíky, místo toho útočili na Izrael. O co jde ve skandálu agentury OSN

Generální komisař Agentury OSN pro pomoc a práci palestinských uprchlíků na Blízkém východě UNRWA Philippe Lazzarini. Foto: Loey Felipe, OSN
Generální komisař Agentury OSN pro pomoc a práci palestinských uprchlíků na Blízkém východě UNRWA Philippe Lazzarini. Foto: Loey Felipe, OSN

Už 15 západních zemí a EU pozastavilo platby agentuře OSN starající se o palestinské uprchlíky. A to kvůli obvinění, že se pracovníci UNRWA podíleli na říjnovém útoku Hamásu na Izraelce. Zástupci OSN i některé státy to označují za kolektivní trest.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Koncem minulého týdne zástupci OSN informovali o obviněních, která sami označili za „hrozivá“: prohlásili, že dvanáct humanitárních pracovníků, kteří mají pomáhat uprchlíkům v Pásmu Gazy, se podle prvotních zjištění podílelo na útocích Hamásu ze 7. října.

Generální tajemník António Guterres zdůraznil, že OSN vůči nim přijala rázná opatření: se všemi, kteří jsou po více než sto dnech izraelské ofenzivy v Gaze naživu, hned ukončila spolupráci.

Jak píše britský Guardian, diplomati se promptní reakcí snažili předejít většímu mezinárodnímu skandálu. Místo toho ale nyní více než deset zemí v čele se Spojenými státy včetně EU jako celku pozastavilo platby úřadu OSN, který je zodpovědný za palestinské uprchlíky.

Země (a organizace), které už zastavily financování UNRWA
USA, Německo, EU jako organizace, Japonsko, Francie, Švýcarsko, Kanada, Nizozemsko, Austrálie, Itálie, Rakousko, Finsko, Nový Zéland, Island, Rumunsko, Estonsko

Izrael označuje Úřad OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (známý pod zkratkou UNRWA) za „civilní složku Hamásu“. Palestinci naopak varují, že pozastavení jeho financování ještě zhorší už nyní alarmující humanitární situaci v Gaze.

Stopku platbám pro UNRWA vnímají jako kolektivní trest.

Desetiletí trvající spor

Současný spor mezi OSN a Izraelci není nový. Pokud ho chceme pochopit, musíme

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Izrael

Palestinská území

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější