Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Vývoj bojů (704. den): Náhrobní kameny vojáků zabitých na Ukrajině potvrzují ruskou lež o roce 2014

Ukrajinská samohybná houfnice Bohdana. Foto: Efrem Lukatsky / AP / ČTK
Ukrajinská samohybná houfnice Bohdana. Foto: Efrem Lukatsky / AP / ČTK

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

  • Hřbitovy přiznávají, co Kreml popíral.
  • Rusové během víkendu postoupili u Avdijivky a ve směru na Kupjansk.
  • Jak drony nahrazují chybějící dělostřelectvo a proč se jim to daří víc v obraně než v útoku.
  • Mapa dne: směr Kupjansk a Avdijivka.
  • Videa dne: jak vypadá válka u železniční trati z Avdijivky; trosky ruského BMP zasypou ukrajinskou pozici, na kterou útočilo; co dokáže kanon BMP-2; vrátilo se bláto.

Informace v tomto textu jsou shrnutím událostí za neděli 28. ledna. Situace na některých místech už může být jiná.

Hřbitovy přiznávají, co Kreml popíral. Všechno podstatné, co Rusko říkalo a říká o válce na Ukrajině, je jedna velká lež.

Počínaje lží o malých zelených mužících, kteří obsadili Krym, ale s ruskou armádou nic společného neměli (později je Putin osobně vyznamenal).

Pokračujíc ruskými agenty, kteří rozpoutali separatismus na Donbasu, i když podle Rusů se nic takového nedělo (Igor Girkin alias Strelkov je nejznámější).

Dále tvrzeními o genocidě 14 tisíc Rusů a potřebě denacifikace (nic takového se nestalo – ve válce, kterou Rusko rozpoutalo, do února 2022 opravdu zemřelo 14 tisíc lidí, ale jen tři a půl tisíce z nich byli civilisté jako oběti bojů, zbytek vojáci).

Lží bylo i tvrzení, že na Ukrajině po roce 2014 nebojovala ruská armáda, ale pouze proruští Ukrajinci (kdyby to byla pravda, celý Donbas už je ukrajinský v roce 2014, pravidelná ruská armáda zastavila ukrajinský postup u Ilovajsku a na dalších místech).

Uplynulo deset let a na Ukrajině zemřely desetitisíce a možná už statisíce Rusů. Jejich hroby nyní dodatečně opět usvědčují Putina a celé Rusko ze lží. Příklady postupně zveřejňuje projekt, který na síti X informuje o zabitých ruských důstojnících. Informace pocházejí z otevřených zdrojů. Zatím jich napočítali 3490 včetně sedmi generálů a 87 plukovníků. Nejvíce zabitých je nadporučíků – 978. Skutečný počet je vyšší.

Jména padlých důstojníků se daří získávat díky smutečním oznámením a jejich pomníkům. Stává se, že příbuzní zapomenou na to, že

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Ruská válka na Ukrajině

Vývoj bojů

Komentáře, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější