Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

To, že verdikt neodpovídá mým představám, ještě neznamená, že soudce je zločinec. Úvaha o hledání spravedlnosti

Transparenty z demonstrace před budovou Krajského soudu v Brně ve čtvrtek 25. ledna. Foto: ČTK
Transparenty z demonstrace před budovou Krajského soudu v Brně ve čtvrtek 25. ledna. Foto: ČTK

Komentář Petra Fischera: Po vynesení rozsudku s podmíněně odloženým trestem nad mužem, který vydíral svou nevlastní dceru a vynucoval si na ní sex, se zdvihl hlasitý nesouhlas části odborné i laické veřejnosti. Tlak na to, aby se změnil přístup k násilí tohoto typu, je jednoznačně správný, společnost je k němu většinově stále nepřípustně benevolentní. V případě soudců a toho, jak mají dělat svou práci, má ale takový tlak jistá úskalí.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Sexualizované násilí se stalo v posledních letech centrem veřejného zájmu. Je to výsledek intenzivní aktivistické proměny českého prostředí, v němž se sexuálně motivované činy buď skrývaly (nebyly vidět), nebo byly bagatelizovány, což se projevuje i ve způsobu rozhodování soudů.

Tlak na změnu tohoto společenského stereotypu je velký. A byl to zejména a převážně tento společenský tlak, požadavek „přeladění“ společnosti, který umožnil postavit před soud bývalého poslance Dominika Feriho nebo psychiatra Jana Cimického. Jako by společnost i prostřednictvím těchto kauz – které by dříve asi nebyly vidět, protože by se na veřejné scéně jednoduše nezobrazily – chtěla říct: je čas na změnu, takto to dál nejde.

Už odsouzení exposlance Feriho, který dostal v první instanci tři roky vězení, vyvolalo ambivalentní reakci. Satisfakci za to, že konečně někdo dostal trest za sexuální využívání své veřejné pozice, převážil názor, že trest je nízký. To se nyní opakuje v případu dívky, již dlouhodobě rutinně zneužíval její otčím, kterého odsoudil Krajský soud v Brně jen k podmíněnému trestu odnětí svobody na tři roky s odkladnou dobou pěti let, ačkoliv v první instanci dostal tříletý trest natvrdo.

Vlna odporu, která se proti rozsudku senátu v čele se soudcem Miroslavem Novákem zvedla, přivedla šéfa Soudcovské unie Libora Vávru k použití dramatického a emocemi zatíženého slova lynč. Soudce musí být připraven na veřejnou kritiku, dokonce velmi ostrou, ale to, co musí snášet soudce Novák, je prý už za hranou.

V čem je vcelku jasno: soudce

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Názor

Sexuální násilí a obtěžování

Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější