Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Daniela Špinar režírovala v Bratislavě komedii Jsme v pohodě. Je to divadlo, jaké dnešní Slovensko potřebuje

Z inscenace Jsme v pohodě (Anna Magdaléna Hroboňová, Ľuboš Kostelný, Lukáš Herc). Foto: Radovan Dranga
Z inscenace Jsme v pohodě (Anna Magdaléna Hroboňová, Ľuboš Kostelný, Lukáš Herc). Foto: Radovan Dranga

Slovenské národní divadlo odpremiérovalo inscenaci Jsme v pohodě. Je to místy drsná komedie o queer lidech a jejich příbuzných, která k napjaté době ve slovenské kultuře přistupuje s humorem. Její režisérkou je Daniela Špinar.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Slovenské národní divadlo uvedlo o minulém víkendu jednu z očekávaných inscenací sezony, ne-li nejočekávanější.

Ne že by šlo o nějaké velkolepé výpravné drama. Spíše naopak. Je to komorní komedie, odehrává se ve studiu a před diváky stojí většinu času jen jeden herec nebo herečka.

Důvody, proč se o ní už déle mluví, jsou jiné. Shrňme si je: jde o hru Paula Rudnicka, amerického dramatika židovského původu, ve které slova buzna a lesba jen tak sviští vzduchem a kterou režíruje česká transgender režisérka Daniela Špinar.

Zdá se vám, že to bude kontroverzní? Pouze pokud za kontroverzní považujete lásku (nebo máte například problém se skatologií, ale o tom později).

Vtipnější, než očekáváte

Když Slovenské národní divadlo před dvěma lety oslovilo Danielu Špinar, nemohlo tušit, co všechno se mezitím na Slovensku stane a jak právě aktuální atmosféra v zemi, poznamenaná vládou Roberta Fica a jeho ministryně kultury Martiny Šimkovičové, udělá z této inscenace sledovanou událost.

Neboť to je ve skutečnosti to hlavní, co vzbuzuje v aktuální atmosféře na Slovensku pozornost, či dokonce obavy. Nejdříve teroristický útok na Zámecké a nyní otevřeně homofobní vyjádření ministryně kultury směrem ke queer lidem rozhodně nepřinesly do slovenské společnosti „pohodu“.

„Děsivé politické situace“ si samozřejmě všimla i režisérka Daniela Špinar. Říká sice, že se na Slovensku během zkoušek cítila

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Divadlo

LGBTQ

Slovensko

Kultura

V tomto okamžiku nejčtenější