Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Proimigrační Kanada překvapila: částečně zpřísní migrační politiku

Kanada se i kvůli imigraci potýká s bytovou krizí. To chce vláda řešit omezením vydávání studentských víz. Sold over asking je termín, který značí prodej nemovitosti nad požadovanou cenou. Foto: Elena Berd, Adobe Stock
Kanada se i kvůli imigraci potýká s bytovou krizí. To chce vláda řešit omezením vydávání studentských víz. Sold over asking je termín, který značí prodej nemovitosti nad požadovanou cenou. Foto: Elena Berd, Adobe Stock

Kanada se potýká s rozsáhlou bytovou krizí. Ministerstvo pro imigraci, uprchlíky a občanství tak oznámilo na zemi známou liberálním přístupem k imigraci nezvyklý krok: v příštích dvou letech zásadně omezí udílení studijních víz. V uplynulém roce totiž přijala rekordní počet nově příchozích. A celková populace přesáhla 40 milionů.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Tvrdit, že Kanada končí se svou tradiční vstřícnou imigrační politikou nadobro, je zatím předčasné. Ale zásadní změny se dějí. Poprvé od zvolení Justina Trudeaua premiérem Kanady – tedy od roku 2015 – totiž jeho liberální vláda zvolila zásadní změnu postoje k imigraci.

Kanada je přijímáním velkého množství příchozích ze zahraničí známá: a to jak uprchlíků, tak – a to zejména – ekonomických migrantů a studentů ze zahraničí. Velké změny se prozatím dotknou jen třetí zmíněné kategorie cizinců, kteří žádají o povolení k pobytu. Avšak citelně.

Před týdnem oznámil kanadský ministr pro imigraci, uprchlíky a občanství Marc Miller takzvaný „dočasný strop“ vydávání nových povolení ke studiu pro studenty ze zahraničí, který má platit dva roky. V letošním roce jich jeho rezort udělí asi 360 000, což bude o 35 % méně než vloni.

Milion nových obyvatel za rok

Vláda se tímto – na místní poměry překvapivě ostrým krokem – snaží řešit rapidně se zhoršující bytovou krizi v zemi, kde aktuálně vyjdou náklady na nové bydlení v průměru v přepočtu na téměř třináct milionů korun. Nájemné se v posledních dvou letech zvýšilo průměrně o 22 %. A někteří ekonomové tento nárůst spojují právě s prudkým nárůstem imigrace. Děje se to ale i ve spojitosti s pandemií a inflací, kvůli kterým vzrostly ceny materiálů.

S bezprecedentním nárůstem obyvatel Kanada nestačí držet krok výstavbou nového bydlení. V roce 2022 se totiž zcela poprvé v dějinách zvýšila populace během jednoho roku o více než milion. Kanadská populace tak dosáhla rekordních 40 milionů obyvatel.

Statistic: Total population of Canada from 2018 to 2028 (in millions) | StatistaZdroj: Statista

„Demografická past“

Země je podle studie kanadské National Bank of Canada (Banque Nationale du Canada) zveřejněné 15. ledna „lapena v demografické pasti“. Autoři tvrdí, že

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Bydlení

Kanada

Migrace a uprchlíci

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější