Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

USA vrátí do Británie jaderné zbraně, píše list. O jaké může jít a je to eskalace, nebo dorovnání?

Letouny F-15 (v popředí) a F-35 amerického 48. stíhacího wingu, sídlícího na základně RAF Lakenheath. Foto: Twitter RAF Lakenheath
Letouny F-15 (v popředí) a F-35 amerického 48. stíhacího wingu, sídlícího na základně RAF Lakenheath. Foto: Twitter RAF Lakenheath

Britský Telegraph s odvoláním na dokumenty Pentagonu napsal, že Spojené státy plánují po 15 letech vrátit do Británie k odstrašení Ruska své jaderné zbraně. Dokládají to podle listu materiály týkající se rozšíření základny Lakenheath o nová zařízení. Jde o další – a zatím nejvážnější – ze série náznaků, které otázku možného návratu amerických jaderných zbraní na britskou půdu v posledních letech provázejí.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

V červnu 2008 Američané z Británie odvezli své jaderné zbraně, které tam měli půl století. Protijaderní aktivisté to uvítali; zdálo se, že tíživá opona, dědictví studené války, se roztáhla o další záhyb závěsu.

O dva měsíce později Rusko vpadlo do Gruzie. Od roku 2014 vedlo první agresi proti Ukrajině, od roku 2022 vede druhou.

Přesto je to Rusko, kdo ústy mluvčí ministerstva zahraničí Mariji Zacharové vzkazuje tradiční mantru – že americké zbraně v Británii budou „eskalace“ a přijdou „protiopatření“, popisuje Telegraph. Že samo Rusko nedávno oznámilo rozmístění svých jaderných zbraní v Bělorusku, se do ruského obvinění Západu z eskalace nevešlo.

O co jde

Část aliančních spojenců má na svém území základny, na nichž jsou uložené americké jaderné zbraně. Dlouhodobě tuto množinu tvoří (nebo se má za to, že ji tvoří)

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Británie

NATO

USA

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější