Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Méně kompromisů, větší důraz na vlastní témata. Lidovci chtějí sílit, mají ale kde brát?

Celostátní konference KDU-ČSL. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Celostátní konference KDU-ČSL. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Analýza: Lídři lidovců po pátečním jednání oznámili, že je čas, aby ve vládě začali mnohem více tlačit své priority. Podle předsedy Mariana Jurečky bude nadto strana ve vládě méně svolná ke kompromisům. KDU-ČSL by se tak mohla –⁠⁠⁠⁠⁠ stejně jako hnutí STAN –⁠⁠⁠⁠⁠ snažit získávat politické body na jasnějším vymezování se v rámci koalice. Popisujeme, jaké šance na vzestup lidovci mají, i to, zda může toto oznámení znamenat spory mezi vládními partnery.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Předseda lidovců Marian Jurečka před víkendem těsně ustál rozbouřenou situaci ve své straně a ve funkci bude pokračovat až do podzimního sjezdu. Situace v KDU-ČSL zkraje roku vygradovala až do stavu, kdy byl reálně ve hře pád stranického předsedy.

Jurečkova kauza vánočního večírku v den tragické střelby na pražské filozofické fakultě byla poslední kapkou, po níž vybublala na povrch nespokojenost řady vlivných členů se současným šéfem strany.

Ta je ale dána zejména dlouhodobými problémy, které jsou spojeny s propadem strany pod pětiprocentní hranici. Některé průzkumy lidovcům přisuzují až nedůstojnou úroveň podpory pod třemi procenty.

A nyní proto KDU-ČSL – stále s Jurečkou v čele – řeší, jak pokles pod hranici relevantnosti zvrátit. Jednou z cest, jak naznačily stranické špičky po jednání celostátní konference, je mnohem důraznější lpění na programových prioritách.

„Míra toho, kde jsme ochotni přistupovat na kompromisy, se zmenší, abychom byli schopni daleko jasněji říct, jaké jsou naše priority, za nimiž stojíme. Potřebujeme je realizovat ve prospěch těchto konkrétních skupin lidí,“ řekl Deníku N Jurečka.

Jednou z cest, jak se vyhrabat z problémů, má být

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Analýza

Vláda Petra Fialy

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější