Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Rodina ruského agenta GRU z Bruselu pomáhá vyrábět ruské rakety a šíří Putinovy ideje

Ruský letoun MiG-31 s podvěšenou řízenou střelou Kinžal. Bez komponentů z EU by ji Rusové nedokázali v požadované kvalitě vyrobit. Foto: Kancelář pro tisk a informace prezidenta Ruské federace
Ruský letoun MiG-31 s podvěšenou řízenou střelou Kinžal. Bez komponentů z EU by ji Rusové nedokázali v požadované kvalitě vyrobit. Foto: Kancelář pro tisk a informace prezidenta Ruské federace

Jsou věci, bez kterých se výroba moderních raket neobejde. Rusko vybrané speciální a vysoce přesné technologie zatím stále neumí ani vymyslet, ani vyprojektovat, a už vůbec ne v požadované kvalitě vyrobit. Má ale své lidi přímo pod svícnem NATO a EU a ti se snaží, aby bylo na ukrajinské obce stále čím střílet.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Ruskojazyčný investigativní server Insider našel Viktora Labina rychle. Aby ho ale usvědčili z toho, co by stačilo nejen na zařazení na sankční seznamy, ale i na vyhoštění z EU, museli ruští novináři pátrat dlouho. Rusovi, který pomáhá zbrojovkám svého válčícího státu, doteď nehrozilo ani jedno, ani druhé.

Většina zakázek ruského obranného průmyslu je nyní už utajena a ve veřejných zdrojích lze jen stěží cokoliv dohledat. Nakonec se ale ruským novinářům přece jen podařilo dospět k přesvědčení, že jsou schopni dokázat, že Labinovi mají značný podíl na obětech války o Ukrajinu a ještě jim z ní plynou, jak to u zbrojařů za válek bývá, obrovské zisky. Stačí to na život v hojnosti v jedné z nejdražších evropských destinací – v Bruselu.

Právě odtamtud podle nich Labinovi organizují nákup navigačních systémů i vysoce přesných belgických obráběcích strojů, bez kterých se výroba raket neobejde.

Donedávna se ani nesnažili být nenápadní a tvářit se jako byznysmeni bez politické příslušnosti a názoru. Do akce na podporu Putinova režimu se po roce 2014, kdy Rusko poprvé napadlo Ukrajinu a anektovalo Krym, zapojila i manželka a jeden ze synů.

A co je na celé věci nejpodivnější – na

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Evropská unie

Ruská válka na Ukrajině

Rusko

Sankce proti Rusku

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější