Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Byli jsme až moc kompromisní, debaty v koalici budou za nás významně náročnější, slibuje Jurečka

Vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka ustál jednání celostátní konference, jeho podpora od delegátů ale příliš přesvědčivá nebyla. Ministr práce a sociálních věcí slibuje zlepšit komunikaci lidoveckých témat a říká, že strana bude po další dva roky vládního angažmá tvrdší. „Míra toho, kde jsme ochotni přistupovat na kompromisy, se zmenší,“ popisuje v rozhovoru pro Deník N.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Na co se v rozhovoru také ptáme:

  • Jak hodnotí podporu celostátní konference?
  • Čím chce lidovce zvednout zpátky k minimálně pěti procentům v průzkumech?
  • A kde a čím chtějí lidovci nyní ve vládě přitvrdit?

Vaše podpora na celostátní konferenci KDU-ČSL nebyla přesvědčivá, získal jste 46 hlasů od 84 členů. Jakým způsobem si to budete sám pro sebe rekapitulovat?

Je to usnesení, které bylo celostátní konferencí přijato –⁠⁠⁠⁠⁠ 46 bylo pro, 26 proti. Samozřejmě vnímám silnou zpětnou vazbu a nespokojenost s mírou důvěry KDU-ČSL.

Vzhledem k tomu, kolik máme na rezortech odpracováno –⁠⁠⁠⁠⁠ a je to opravdu hodně odvedené práce –⁠⁠⁠⁠⁠, to neodpovídá tomu, abychom mohli říct, že lidé naši práci vnímají dobře, přínosně, pozitivně. A v tomto ohledu rozhodně vím, že v oblasti komunikace se musíme různými formami zlepšit a změnit.

Pokud chcete na podzimním sjezdu obhájit post šéfa strany, potřebujete změnu. Musíte přijít s jasným signálem voličům, že lidovci chtějí zpět minimálně pětiprocentní podporu. Poslední průzkum agentury Median vám naměřil 2,5 procenta. Co konkrétně uděláte?

Jednoznačně budeme prosazovat priority, u kterých jsme v posledních měsících – a to dnes na konferenci také zaznělo – byli až moc kompromisní.

Volič možná nevnímá tak důrazně a jasně, že se za některá témata opravdu dereme –⁠⁠⁠⁠⁠ například měl někdy pocit, že jsme se u daňového balíčku dostatečně důrazně, ale v dobrém slova smyslu, nepoprali víc třeba za rodiče. Kompromisy, které jsme přijali, byly něčím, co mu už přestalo dávat smysl.

Čeho se to tedy bude týkat?

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Rozhovory

Vláda Petra Fialy

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější