Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Jurečka zůstává v čele lidovců. Pokud strana neposílí, na podzim skončí

Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Marian Jurečka zůstává předsedou KDU-ČSL. Na dnešním jednání celostátní konference ustál tlak části strany a lidovce provede letošním supervolebním rokem. Jurečku bezprostředně ohrožovala jeho osobní aféra kolem vánočního večírku na ministerstvu práce v době střelby v Praze i fakt, že KDU-ČSL se pod jeho vedením v posledních měsících propadla v průzkumech již stabilně pod pět procent. Své další setrvání v čele spojil s tím, že se straně podaří posilovat a uspěje ve volbách.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Lidovci dnes na ostře sledovaném jednání v Praze řešili budoucnost svého předsedy Mariana Jurečky. Jeho pozice v čele KDU-ČSL se začala velmi výrazně otřásat po kauze vánočního večírku na ministerstvu práce a sociálních věcí v době tragické střelby na Filozofické fakultě UK v Praze.

Tato událost a zejména mlžení o ní ze strany Jurečky se staly rozbuškou vnitrostranické nespokojenosti, která je spojena s propadem lidovců v předvolebních průzkumech.

Dnešní jednání celostátní konference tak měla řešit, zda strana svolá rychlý mimořádný sjezd, na němž by mohla zvolit nové vedení, případně zda předseda strany neodstoupí sám.

Jak otočit trend

Nestalo se ale ani jedno, Jurečka tlak spolustraníků ustál a zůstává šéfem strany i členem Fialovy vlády do řádného sjezdu, který se uskuteční po říjnových volbách. Pokud by lidovci nedokázali posílit, Jurečka už nebude znovu kandidovat na předsedu strany.

„Jasně jsem řekl, že pokud se nám nepodaří otočit trend klesajících preferencí a pokud

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Sjezd KDU-ČSL

Vláda Petra Fialy

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější