Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Vývoj bojů (701.den): Budoucnost války přichází a lidé jsou v ní druhořadí – umělá inteligence si už vybírá cíle

Operátor dronu. Foto: Ukrajinská armáda
Operátor dronu. Foto: Ukrajinská armáda

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

  • Ukrajinci ukázali, jak si jejich dron vybírá mezi ruskou technikou.
  • Detaily o výjimečné ruské operaci v Avdijivce.
  • Ukrajinci postoupili mezi Robotyne a Verbove.
  • Rusové zveřejnili video z místa dopadu Il-76, o zajatcích nedokazuje vůbec nic.
  • Mapa dne – Avdijivka
  • Videa dne – Rusové dokázali přizpůsobit dron tak, aby vystřeloval protitankové střely; ukrajinský pozemní dron zaútočil na most; ukrajinská pozice v rozstříleném lese; jak se zahřívá tank v zimě.

Informace v tomto textu jsou shrnutím událostí za čtvrtek 25. ledna. Situace na některých místech už může být jiná.

Ukrajinci ukázali, jak si jejich dron vybírá mezi ruskou technikou. Je jen otázkou času, kdy umělá inteligence v kombinaci s drony změní moderní bojiště.

Už na podzim jsme psali o tom, že Rusové pracují na nové verzi kamikaze dronů Lancet, které v závěrečné části útoku nemusí navádět na cíl operátoři, ale cíl si díky AI vybere, zaměří a namíří na něj samotný dron. Podle ruského výrobce už dokonce proběhly úspěšné zkoušky přímo na frontě.

Neví se s jistotou, zda je to pravda a jaký je rozsah nasazení modernizované verze dronu známé pod označením Izdelije-53, existuje ale přinejmenším jedno video, které údajně takový útok zachycuje. Pokud se to zatím nestalo, dříve či později Rusové uspějí.

Tento týden svůj pokrok v umělé inteligenci prezentovali Ukrajinci, kteří mají výhodu ve velmi velkém IT sektoru fungujícím již před válkou. V zemi pracuje několik společností, které se soustřeďují právě na využití AI, a minimálně jedna z nich se dostala daleko. Už nyní je bojiště na Ukrajině místem, které ze vzduchu neustále monitorují a do značné míry také ovládají drony. Nová schopnost z nich dělá řádově nebezpečnější zbraně.

Jak to vypadá, odhalilo video z průzkumného dronu níže

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Ruská válka na Ukrajině

Vývoj bojů

Komentáře, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější