Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Politická Pointa N: Jurečka zatím problémy ustál. Ale straně musel slíbit zázrak

Celostátní konference KDU-ČSL. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Celostátní konference KDU-ČSL. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Lidovci se sešli a neudělali nic. Doufají, že jim teď zázračně porostou preference. A mezitím v Senátu i Sněmovně sváděli zákonodárci kulturní války, které vždy prohrává volič.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka nakonec krizi ustál. Navzdory preferencím na úrovni Zelených a večírku na ministerstvu práce a sociálních věcí, který neukončil ani kvůli tragédii na Filozofické fakultě UK, dál zůstává šéfem strany i členem vlády.

Lidovci mají podle zatím posledního lednového měření agentury Median 2,5 procenta.

A podobné je to s mandátem Jurečky uvnitř strany –⁠⁠⁠⁠⁠ není nijak zvlášť silný. Na jeho podporu hlasovalo 46 členů páteční celostátní konference, ale proti nebo se zdrželo bylo 38 straníků.

Nicméně předseda jim slíbil dobré výsledky v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu, Senátu i v krajských volbách a že preference strany dostane na pět procent. Jinak podle svých slov nebude post šéfa strany v říjnu na sjezdu obhajovat. Slib pěti procent je přitom v tuto chvíli na úrovni zázraku, přičemž není jisté, zda by v tomto případě podpora shora mohla vůbec stačit.

V zásadě se totiž ani po týdnech sporů u lidovců nic nestalo a je otázkou, co si z toho vezmou voliči.


Gender už v zákonech máme, senátoři s tím přesto bojovali

Politici tento týden svedli dvě kulturní války.

Nedělali to ale pro lidi, jak třeba předseda ANO Andrej Babiš často tvrdí. Střetli se kvůli sobě samým, svým Instagramům, Facebookům a fanouškům, kterým stačí výkřiky.

Platí totiž, že ve chvíli, kdy emoce vítězí nad fakty, volič prohrává. Nedostává

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Názor

Pointa N

Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější