Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Soud v Haagu nařídil Izraeli zabránit genocidě. Válčit ale nezakázal

Trosky po výbuchu v uprchlickém táboře Džabalíja na severu Gazy. Snímek je screenshotem z videa pořízeného na místě. Foto: Profimedia
Trosky po výbuchu v uprchlickém táboře Džabalíja na severu Gazy. Snímek je screenshotem z videa pořízeného na místě. Foto: Profimedia

Mezinárodní soudní dvůr v Haagu dnes odpoledne oznámil předběžný verdikt k podání Jižní Afriky a nařídil Izraeli, aby přijal veškerá opatření a zabránil genocidě. Vojenské operace v Pásmu Gazy ale explicitně nezakázal.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) v Haagu, tedy hlavní soudní orgán OSN, dnes odpoledne předběžně nařídil Izraeli, aby přijal veškeré kroky pro zabránění genocidě na Palestincích a aby zlepšil humanitární situaci v Pásmu Gazy.

Sedmnáctka soudců tak rozhodla ve prospěch jihoafrické žádosti, tedy alespoň většiny jejích požadavků.

Soud se vyslovil pro naléhavá opatření s výjimkou příkazu k 

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Blízký východ

Izrael

Palestinská území

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější