Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Hmotnost se přeceňuje, důležitá je zdatnost, říká obezitolog

Obezitolog Martin Matoulek. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Obezitolog Martin Matoulek. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Pro některé lidi s vysokým stupněm obezity je téměř nemožné zhubnout jinak než chirurgicky – takzvanou bariatrií. Její úspěšnost je první rok po zákroku přes 90 procent. „Rozhoduje práce před zákrokem a po něm. Operace je jenom nástroj, je velmi důležité přenést odpovědnost i na toho člověka. Je to, jako bych vám dal mercedes a nenaučil vás řídit,“ říká vedoucí obezitologického centra Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Martin Matoulek.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Na co se v rozhovoru také ptáme?

  • Jakou roli hraje u obezity genetika?
  • Na koho bariatrie funguje, a na koho ne?
  • Je nějaká dieta možná k trvalé redukci váhy?
  • Proč nemůže zhubnout člověk se spánkovou apnoí?
  • Jak důležitý je ukazatel VO2max?
  • Mají pacienti s vysokým stupněm obezity nějaké společné rysy?

Proč je u lidí s těžkým stupněm obezity nejefektivnější bariatrie? Dieta a pohyb u nich nefunguje?

Konzervativní léčba je možná. Z dlouhodobého hlediska je ale nejefektivnější léčba bariatrickou operací. Každý člověk, který dosáhne BMI (Body Mass Index – index tělesné hmotnosti, pozn. red.) čtyřicet a více, má obrovskou genetickou schopnost akumulovat přebytečnou energii do tukových zásob v přípravě na hladomor a válku.

Stejně tak má schopnost se přizpůsobit dietám. Proto pro něj po určité době nejsou efektivní a musí se vykompenzovat zvýšeným výdejem. Ne každý je ale schopen dlouhodobě provozovat pohyb, protože to vyžaduje čas a zdravý pohybový aparát.

S pomocí bariatrie jim přivodíme v podstatě hladomor.

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Duševní zdraví

Hubnutí

Rozhovory

Zdravotnictví

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější