Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

U některých vystoupení jsem měla pocit velké nedůstojnosti, říká zmocněnkyně k senátní debatě o úmluvě

Ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva je Klára Šimáčková Laurenčíková od 11. června. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva je Klára Šimáčková Laurenčíková od 11. června. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Senát ve středu nesouhlasil s ratifikací Istanbulské úmluvy. Několikahodinové jednání přímo v sále sledovala také zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková. Ta se v posledních měsících intenzivně věnovala vysvětlování úmluvy senátorům a snaze prosadit její ratifikaci. „Vnímám to jako prozatímní vítězství dezinformační scény a dezinformačních narativů, nikoliv jako vítězství definitivní,“ říká v rozhovoru pro Deník N.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Na co se v rozhovoru také ptáme?

  • Jaký signál vysílá rozhodnutí do společnosti?
  • Podlehla část Senátu dezinformacím?
  • Kdo je vítězem včerejšího hlasování?
  • Proč Laurenčíkovou odmítly přijmout některé senátorské kluby?

Co jste si říkala, když pozdě večer úmluva neprošla?

Cítila jsem velký a upřímný smutek za všechny lidi, kteří se dlouhodobě snaží upozorňovat na to, že té problematice je v České republice věnovaná malá pozornost a politická podpora. Proto se ty problematické segmenty neposouvají dostatečně rychle.

Cítila jsem i určitý smutek z toho, jaký typ argumentů vlastně převálcoval skutečnou podstatu, smysl a potenciální přínos úmluvy. Nebyly to argumenty racionální, které by se opíraly o reálná fakta, hlubokou znalost toho dokumentu a které by vycházely z reálného kontextu.

Byly to

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Istanbulská úmluva

Rozhovory

Senát

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější