Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Stydlivý polský sociolog, berlínská veganka i tři britské těžké váhy. Které šéfkuchaře teď musíte sledovat na Instagramu

René Redzepi před svou restaurací Noma. Foto: City Foodsters, Flicker
René Redzepi před svou restaurací Noma. Foto: City Foodsters, Flicker

Nejinspirativnější podnik světa letos zavírá svůj restaurační provoz a kulinární hvězdy současnosti už nejsou jen klasičtí šéfkuchaři. Jsou mezi nimi sociologové, fotografové i kuchaři bez vlastní restaurace. Co tento rok čeká svět vysoké gastronomie a přes která jména do něj proniknout?

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

René Redzepi, šéfkuchař ikonické dánské restaurace Noma, je ve světě vysoké gastronomie pojem. Letos v něm ale skončí, nebo alespoň v té podobě, jaká jeho restauraci přinesla světový věhlas, několik michelinských hvězd a pověst kulinářské destinace číslo jedna.

Oznámení o uzavření Nomy přišlo už před rokem s tím, že na konci letošního roku se podnik změní na Nomu 3.0, tedy obří kulinární laboratoř zaměřenou na testování a inovaci potravin a vývoj nových chutí.

Další odborníci z oboru se zatím předhánějí v předpovědích nových trendů ve světě vysoké gastronomie pro tento rok. Americký Forbes před pár dny zveřejnil odpovědi třiceti šéfkuchařů a kulinárních odborníků na to, co letos jejich obor čeká.

Očekává se další vzestup pálivých jídel i zájem zákazníků o udržitelnost jejich jídla v období klimatické krize, nejen co se týče vzrůstajícího zájmu o bezmasé a veganské varianty jídel i celých podniků.

Také psát o nejlepších či nejzajímavějších šéfkuchařích světa je dnes úplně jiná disciplína než před patnácti lety. Tehdy uzavřený klub globálních kuchařských celebrit tvořilo několik bílých Evropanů ve středním věku, kteří prošli elitními kuchařskými školami typu Cordon Bleu a měli hromadu michelinských hvězd.

Dnešní skvadra nejvlivnějších světových šéfkuchařů je mnohem početnější; tvoří ji lidé rozličného věku, pohlaví, původu i sociálně-vzdělanostního zázemí. A někteří dokonce ani nemají restauraci; natož aby řešili nějaké hvězdičky. Stačí jim sociální sítě, kde nabírají statisíce či miliony fanoušků.

Kdo přežil digitalizaci

Z kdysi uctívané gastronomické trojice Ducasse–Bocuse–Robuchon je naživu už jen první jmenovaný. Alain Ducasse, tento „první šéfkuchař tří tříhvězdičkových podniků“ (ano, i toto někdo sleduje), má na Instagramu kolem půl milionu sledujících, a je tak jedním z „velkých jmen“, která přežila překotnou digitalizaci kulinární branže.

Což je vlastně s podivem, když vezmeme v úvahu, že jeho sociální sítě jsou jen prostou propagací jeho podniků a žádnou nadhodnotu typu zařazování jeho oblíbených receptů či kulinářských tipů nenabízejí. Za těmi se naštěstí můžete vypravit do spousty dalších kuchyní.

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Jídlo a gastronomie

Sociální sítě

Kultura, Rodina, vztahy a zdraví

V tomto okamžiku nejčtenější