Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Pomoc pro statisíce lidí. V sérii textů mapujeme, co se děje s reformou psychiatrie

S nějakým druhem duševního onemocnění se podle statistik setkal každý pátý Čech. Ilustrace: Adobe Stock
S nějakým druhem duševního onemocnění se podle statistik setkal každý pátý Čech. Ilustrace: Adobe Stock

Zachovat lidem s duševním onemocněním důstojnost a zajistit jim cílenou pomoc v místě jejich bydliště či v komunitě. I to měla přinést reforma psychiatrie. Deník N se proto rozhodl zmapovat, jak daleko avizovaná proměna je. V rámci série článků přinášíme i rozhovor s kritikem současného stavu či příběh pacienta, který v psychiatrických nemocnicích strávil několik let.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

O tom, že pomáhat lidem, kteří se ocitli v těžkém psychickém rozpoložení, v nevlídném prostředí psychiatrických nemocnic není ideální, se mluví už dlouho. Změnit zažitou praxi se ale dosud úplně nepodařilo.

„Zavírat lidi do léčeben je úplně zvrácená logika. Je to patogenní prostředí, které deformuje nejen pacienty, ale i myšlení zaměstnanců,“ zdůrazňuje v obsáhlém rozhovoru expert oceněný časopisem Time, psychiatr Jan Pfeiffer, který byl jedním z gestorů reformních projektů.

V interview také popisuje, jak by měla vypadat ideální péče o lidi s psychickým onemocněním, své zkušenosti z komunitních služeb nebo proč podle něj není psychiatrů nedostatek.

Na vlastní kůži zažil život za mřížemi psychiatrických léčeben Vladimír Conk. Celkem v nich strávil šest let, systém jej semlel a naději na běžné fungování mu nedával nikdo – posléze ji ztratil i on sám.

Pokus o sebevraždu ale přežil a díky nezměrné vůli, intenzivním terapiím a cílené podpoře teď navzdory své chorobě má naplněný život s běžnými radostmi i starostmi. „Cítím se jako každý druhý člověk, kterého potkám na ulici, jak jde z práce,“ říká. Jeho příběh si můžete přečíst zde.

Ačkoliv první strategie přeměny rigidního systému byla schválena už v roce 2013, do praxe se začala zavádět až o pět let později.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) ale po svém nástupu do funkce reformu opakovaně ostře kritizoval a podle některých odborníků se celý proces v podstatě zastavil. Ostatně i Válek připustil jeho „zpomalení“.

Co je cílem reformy a co se s kýženou proměnou v současnosti děje, přibližujeme v dalším textu.

To, jak ministerstvo hodnotí vývoj proměny zastaralého způsobu péče o lidi s duševním onemocněním, se veřejnost dozví až ke konci roku.

Jisté nyní je, že z plánovaného sta Center duševního zdraví (do roku 2030) jich zatím vzniklo pouze třicet a od roku 2022 nepřibylo ani jedno. Podle expertů může dojít k zastavení klíčové části reformy.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište na editori@denikn.cz.

Duševní zdraví

Reforma psychiatrie

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější