Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Proč je tak těžké uspat batole? A kdy se to zlepší? Odpovídá odbornice na dětský spánek

Batolecí období je velmi náročné na psychický i emoční vývoj, říká Lenka Medvecová Tinková. Foto: Vendula Zitterbartrová
Batolecí období je velmi náročné na psychický i emoční vývoj, říká Lenka Medvecová Tinková. Foto: Vendula Zitterbartrová

Uspávání batolat je náročné. Rodič je po celém dni s dítětem unavený a někdy ztratí nervy. Spánková antropoložka Lenka Medvecová Tinková dává v rozhovoru pro Deník N tipy, jak celý proces usnadnit. Z jejího výzkumu vyplývá, že uspávání trvá v průměru 30 až 40 minut. A vysvětluje, proč je normální, že dvouleté dítě ještě nespí samo: „U batolat je občas tlak, že by už měla usínat sama, protože jsou samostatnější, v realitě je ale batolecí období největší výzva.“

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Co se v rozhovoru dozvíte?

  • Proč je uspávání batolat náročné?
  • Proč na některé děti nefunguje čtení pohádek?
  • Kdy dítě usne samo?
  • Co dělat, když uspávání trvá déle než hodinu?
  • Jak uspat akční dítě?
  • Potřebuje ještě denní spánek?

Z ankety Deníku N mezi rodiči o usínání batolat vyplynulo, že s uspáváním má problém většina jejich potomků. Proč se malé děti tak často brání spánku?

Batolata se nacházejí v takzvaném přechodovém období mezi miminkovským a dětským světem. V něčem jsou nesamostatná jako miminka a potřebují pomoct. A v něčem jsou naopak samostatnější, chtějí spolurozhodovat a častěji projevují svůj názor. Někdy nazývám toto období socializační – upevňují si své místo mezi dalšími členy rodiny a v okolí.

Tohle období je velmi náročné na psychický i emoční vývoj, protože najednou více zkoumají svět. Přicházejí nové emoce a zážitky, začínají vnímat hranice kolem sebe a to všechno musí v hlavě zpracovat. Nejčastější problém s uspáváním bývá v potřebě spolurozhodovat o večerce.

Do nočního spánku mohou vstupovat zážitky a dění dne, takže se děti mohou budit s křikem nebo pláčem. Podle výzkumu může až třetina batolat krátkodobě prožívat noční běsy. Projevují se tak, že se v první polovině noci dítě budí s křikem a je těžké ho uklidnit. Stává se to, když je přetažené, učí se hodně věcí najednou nebo když prožívá velkou životní změnu.

Dlouhé, pozdější usínání a přerušovaný noční spánek mohou souviset s vícero vývojovými změnami v průběhu dne, protože ty se promítají do noci.

Uspávání akčnějších dětí

Jak mohu usínání zkrátit a dítěti vysvětlit, že je pro něj spánek dobrý?

V batolecím období si vytváří budoucí vztah ke spánku. Proto je fajn, když ho společně budujeme a mluvíme o něm. Neznamená to vytvářet na ně tlak, že musí spát. Dospělí také často ignorují signály únavy svého těla. Když o nich mluvíme společně s dětmi, lépe se na ně naladí.

Můžeme s nimi například večer hrát hru: „Cítím se unavená, mám těžkou ručičku. Jak se cítíš ty?“ Pokud je správný čas – tedy v těle děťátku už stoupá únavový tlak –, skvěle funguje i zívání: „Já když jsem unavená, tak zívám.“ Často se stane, že se pak rozzíváte společně.

Když budeme spolu o spánku mluvit pozitivně, ukážeme jim, jak ho vnímat na sobě, díky čemuž nás mohou samy lépe navést, kdy je jejich správný čas. Dáme jim tak možnost spolurozhodovat.

Co dalšího může rodič udělat?

Když chceme klidnější večer, je dobré nastavit si nějakou večerní hodinu na zklidnění, kdy odložíme mobilní telefon a společně odpočíváme. Při výběru rituálů pomáhá myslet na různorodou povahu dítěte. U akčních dětí je vhodnější

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Duševní zdraví

Rodina a vztahy

Rozhovory

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější