Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Istanbulská úmluva těsně neprošla Senátem, chyběly dva hlasy. Nepomohl apel prezidenta ani emotivní Vystrčil

Předseda Senátu Miloš Vystrčil. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Předseda Senátu Miloš Vystrčil. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Senát nevyslovil souhlas s ratifikací Istanbulské úmluvy. Po několikahodinovém projednávání hlasovalo pro přijetí 34 senátorů, potřeba bylo 36 hlasů. Ratifikační proces po rozhodnutí Senátu končí.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Senát jednal o Istanbulské úmluvě od odpoledne až téměř do jedenácté večer. Od začátku bylo jasné, že rozhodnout mohou jednotlivci, nakonec k jejímu přijetí chyběly dva hlasy. Ze 71 přítomných senátorů jich bylo pro 34.

Snaha přesvědčit nepřesvědčené se nesla celou rozpravou. Podle odpůrců by schválení znamenalo prolomení přirozeného řádu světa, bourání tradiční rodiny a převýchovu českých rodin. Podle zastánců by dokument do budoucna pomohl řešit dlouhodobé problémy sexualizovaného a domácího násilí.

„Buď budeme pro ratifikaci a budeme se snažit zlepšit situaci s násilím na ženách, nebo řekneme, že je to zkažené jablko a nebudeme dělat nic,“ shrnul debatu na konci předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), který měl několikaminutový emotivní projev. Senát se nakonec rozhodl pro druhou možnost.

K přijetí úmluvy nepomohla ani

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Istanbulská úmluva

Senát

Sexuální násilí a obtěžování

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější