Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Kriminalista Markovič nastavuje lidskou tvář vrahovi Hojerovi. Na Voyo startuje seriál roku

Zleva Adam Mišík, Václav Neužil a Petr Lněnička jako ústřední vyšetřovací trio seriálu Metoda Markovič: Hojer. Foto: Voyo
Zleva Adam Mišík, Václav Neužil a Petr Lněnička jako ústřední vyšetřovací trio seriálu Metoda Markovič: Hojer. Foto: Voyo

„Nůž jsem vždycky nosil u sebe. Kdyby něco,“ pousměje se při jednom z nekonečných výslechů Ladislav Hojer v seriálu Metoda Markovič: Hojer. Drasticky působivý seriál televize Nova, uváděný od pátku na její online platformě Voyo, je strhující šestidílnou kronikou vyšetřování sexuálních zločinů v předrevolučním Československu. Hodí se jej vidět právě v této době, pomáhá pochopit anatomii zla i tragickou povahu (nejen sexuálního) násilí.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

„Svlíkly jsme se, Vilda za to někdy dává i padesát korun. A pak se začal svlíkat i Vilda,“ odhalují plaše tři dívenky svůj šokující zážitek kriminalistovi Jiřímu Markovičovi v úvodu třetího dílu seriálu Metoda Markovič: Hojer. Jde jen o jeden z mnoha případů sexuálního či jiného násilí páchaného vůči nevinným obětem, dětem či ženám, který se v seriálu objeví. Jeho ústředním protagonistou je ale někdo jiný – nechvalně proslulý sériový vrah Ladislav Hojer.

Proti němu tu stojí neméně legendární kriminalista a šéf pražské „mordparty“ Jiří Markovič. Uvedení seriálu, který vychází z jeho metod i případů, se nedožil, zemřel v roce 2022. Tvůrci seriálu se s ním ale během příprav setkávali a konzultovali scénáře.

Je trochu troufalé už v lednu vyhlašovat seriál roku 2024: laťku nastavenou Metodou Markovič bude ale v Česku jen velmi těžké překonat. A nejen proto, jak seriál mimoděk promlouvá k Česku po prosincovém útoku na filozofické fakultě či po lednovém nepřijetí Istanbulské úmluvy v Senátu.

Svou sílu obstát i v mezinárodní konkurenci seriál Metoda Markovič: Hojer režiséra Pavla Soukupa, scenáristy Jaroslava Hrušky a producentů Tomáše Hrušky a Lukáše Mráčka osvědčil už na posledním festivalu Serial Killer, kde vyhrál cenu pro nejlepší seriál střední Evropy. Teď prostřednictvím Voyo míří i k divákům a nabízí jim zážitek, na který bude jen těžké zapomenout.

Anatomie zla

Osou šestidílného seriálu je vyšetřování případu sexuálního devianta Ladislava Hojera. Ten na přelomu 70. a 80. let zavraždil bestiálním způsobem minimálně pět žen. Podrobnosti jeho případu jsou všeobecně známé. Abychom nespoilerovali, nebudeme je zde psát, případní zájemci si o Hojerových činech mohou přečíst na Wikipedii.

Seriál obvykle v úvodu každého dílu tematizuje i další případy z Markovičovy éry, které se týkají násilných trestných činů. A skrze ně reflektuje, jak těžké je někdy spravedlnosti učinit zadost – proč dostane vyšší trest žena, která vraždila v

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Krimi

Seriály

Sexuální násilí a obtěžování

Televize

Kultura

V tomto okamžiku nejčtenější