Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

„Změny pro nás nejsou hrozbou, ale příležitostí. Tím se lišíme od Spolu.“ Farský s Nerudovou popisují plány Starostů v kampani i Bruselu

„Evropská unie má chyby a my o nich nahlas mluvíme. Děláme ambasadory EU,“ říká Danuše Nerudová v dvojrozhovoru s Janem Farským. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
„Evropská unie má chyby a my o nich nahlas mluvíme. Děláme ambasadory EU,“ říká Danuše Nerudová v dvojrozhovoru s Janem Farským. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Kandidátku Starostů do eurovoleb povedou ekonomka Danuše Nerudová spolu s exposlancem Janem Farským. V dvojrozhovoru pro Deník N mimo jiné vysvětlují, proč je podle nich třeba začít se k Evropské unii konečně stavět mnohem méně ideologicky. „Evropská agenda je dlouhodobě ovlivňována negativním klausovským ideologickým přístupem a je konečně čas to začít vyrovnávat,“ popisuje Farský. A odpovídají také na to, jaké zkušenosti by mohly Nerudové pomoci do křesla eurokomisařky.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Na co se v rozhovoru také ptáme:

  • V čem se liší jejich názory na kroky k přijetí eura?
  • Jak se staví k migraci a k debatě o rušení práva veta?
  • Jak chtějí změnit vnímání EU v Česku a zvýšit zájem voličů o eurovolby?
  • Může kampaň Starostů přinést napětí do vládní koalice?
  • Jaké má STAN kandidáty na eurokomisaře a jaké jsou jejich šance?

Scházíme se tu v tomto netradičním formátu proto, že jste dva lídři hnutí STAN do evropských voleb. Už víte, kdo z vás bude jedničkou na kandidátce?

Danuše Nerudová: My máme jasno. Veřejnost se to dozví v březnu.

Jan Farský: 7. března o tom bude finálně rozhodovat STAN spolu s celou kandidátkou. Uvidíme, jestli přijme za svůj náš návrh. My jasno máme a myslím, že je přesvědčíme.

Vy tedy přijdete s návrhem a Starostové jej budou schvalovat?

Farský: Samozřejmě to není tak, že by kandidátka vznikala v nějaké tajné a potemnělé místnosti. Je to hromada debat a přemýšlení, abychom měli zastoupeny různé odbornosti, věk, lokality nebo přístupy. Co naše kandidáty spojuje, je pohled na Evropu: Evropa je pro ně místo, kde chtějí žít, které chtějí ovlivňovat. To nyní ladíme.

Veřejně jsou zatím známy dva průzkumy, jeden od STEM/MARK a pak interní šetření Ipsos. V něm jste měli zhruba dvanáct procent, ale kromě toho i velmi vysoký potenciál kolem třiceti procent. Na jaký výsledek si ve volbách věříte?

Nerudová: Uděláme maximum pro to, abychom naplnili potenciál.

Takže říkáte, že chcete vyhrát volby.

Nerudová: Myslím, že máme na to, abychom volby vyhráli.

Farský: Už nyní objíždíme regiony a máme fajn odezvu. Průzkumy pro nás vychází

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Rozhovory

Vláda Petra Fialy

Volby do Evropského parlamentu

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější