Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Největším rizikem pro rok 2024 jsou Spojené státy. I když Trump nevyhraje, říká politolog Bremmer

„Možná to tedy nakonec přece jen nebyla dostatečně velká krize, možná nás opravdu neohrozila dost. Možná nám na Ukrajině tolik nezáleží,“ říká ohledně ruské agrese na Ukrajině politolog Ian Bremmer. Foto: Richard Jopson
„Možná to tedy nakonec přece jen nebyla dostatečně velká krize, možná nás opravdu neohrozila dost. Možná nám na Ukrajině tolik nezáleží,“ říká ohledně ruské agrese na Ukrajině politolog Ian Bremmer. Foto: Richard Jopson

Politolog Ian Bremmer a jeho tým ve své pravidelné zprávě o geopolitických rizicích přirovnávají rok 2024 k lordu Voldemortovi: Období, o němž by se radši ani nemělo mluvit. Annus horribilis – příšerný rok. V čele globálních hrozeb pro nadcházející měsíce stojí nečekaný konflikt: pomyslná válka, kterou Spojené státy povedou samy proti sobě. „Když mluvím se světovými lídry, je zřejmé, že se možnosti Trumpova vítězství bojí. Zároveň to ale nechtějí říkat nahlas, protože když Trump vyhraje, budou s ním muset spolupracovat,“ říká ohledně obav světových lídrů z Trumpova vítězství.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

V rozhovoru se mimo jiné dočtete:

  • Proč Spojené státy patří mezi hlavní geopolitické hrozby roku 2024.
  • Jak výsledek tamního hlasování může ovlivnit zbytek světa, včetně rusko-ukrajinské války a konfliktu na Blízkém východě.
  • Proč svět destabilizuje už jen samotná kandidatura Donalda Trumpa.
  • Co v nadcházejících měsících pravděpodobně čeká Ukrajinu a proč je jednou z hrozeb sám Volodymyr Zelenskyj.
  • Z jakých důvodů se nedaří adaptovat mezinárodní instituce na nové rozložení sil ve světě a v jakých případech se to naopak celkem povedlo.
  • Na čem stojí spojenectví takzvaných darebáckých států, tedy Ruska, Íránu a Severní Koreje.
  • A proč je politolog Ian Bremmer dnes o mnoho větší skeptik, než jakým by rád byl.

V letošní zprávě Top Risks 2024 zmiňujete tři války. Mezi ně řadíte pokračování konfliktů mezi Izraelem a Hamásem i Ruskem a Ukrajinou. K tomu přidáváte ještě jednu válku – tu, kterou povedou USA samy se sebou. S ohledem na počet obětí a obří dopady zmiňovaných ozbrojených konfliktů to může znít trochu přehnaně. Proč jste pro popis toho, co Spojené státy v nadcházejícím roce čeká, zvolili právě pojem „válka“?

Spojené státy americké jsou nejmocnější země světa s nejsilnější ekonomikou, ale také armádou. Nestabilita v USA má proto mimořádně velký dosah a dopad i na zbytek světa.

Ze všech rozvinutých průmyslových demokracií fungují Spojené státy rozhodně nejhůř. Jde o jedinou bohatou demokracii, která nedokáže zajistit svobodné a spravedlivé volby, jejichž výsledek by byl uvnitř země považován za legitimní. Dokáže to Kanada, Německo, Francie, Spojené království i Japonsko. USA nikoliv.

Existuje rovněž docela velká šance, že

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Donald Trump

Izrael

Joe Biden

Rozhovory

Ruská válka na Ukrajině

Rusko

Ukrajina

USA

Kontext N

V tomto okamžiku nejčtenější