Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Maďarský tanec kolem přijetí Švédska do NATO. Orbán pozval švédský protějšek k vyjednávání, ten odmítl

Pohledy premiérů Švédska a Maďarska Kristerssona a Orbána se rozcházejí. Fotografie je z loňského březnového summitu EU. Foto: EU
Pohledy premiérů Švédska a Maďarska Kristerssona a Orbána se rozcházejí. Fotografie je z loňského březnového summitu EU. Foto: EU

Turecký parlament včera odhlasoval vstup Švédska do NATO. V současnosti už tedy schvalování spočívá pouze na Maďarsku a jeho premiérovi Viktoru Orbánovi. Ten se pokusil pozvat švédského premiéra k vyjednávání do Budapešti. Jeho přání ale nebylo vyslyšeno.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Maďarsko v čele s Viktorem Orbánem zůstává od včerejška poslední zemí, která už téměř dva roky blokuje vstup Švédska do Severoatlantické aliance (NATO). Erdoganovo Turecko, které v tomto ohledu s Budapeští postup koordinovalo, totiž včera v parlamentu vstup skandinávské země odsouhlasilo.

Země se tak po měsících vyčkávání na mrtvém bodě přiblížila k poslednímu kroku k tomu, aby se stala se dvaatřicátou zemí euroatlantického vojenského paktu. V rámci jednomyslnosti se ale pro musí vyslovit právě i Orbánovo Maďarsko. Všechny ostatní členské země už přijetí Švédů odsouhlasily (na souhlas posledních dvou zemí – Maďarska a Turecka – se čeká od října 2022, český parlament dal souhlas 27. srpna 2022).

Odmítnuté pozvání

Viktor Orbán, považovaný za spojence Vladimira Putina, místo toho už včera naznačil, že by se celá záležitost mohla značně posunout, kdyby ho jeho švédský protějšek osobně navštívil. Švédskému premiérovi Ulfu Kristerssonovi tak zaslal dopis, ve kterém jej do Budapešti pozval a jehož kopii má Deník N k dispozici.

„Domnívám se, že

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Maďarsko

NATO

Ruská válka na Ukrajině

Skandinávie

Turecko

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější