Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Fico útočí na Ukrajinu, ale jeho návštěvu jsme nemohli zrušit, tvrdí ukrajinští analytici

Robert Fico. Foto: Tomáš Benedikovič, Denník N
Robert Fico. Foto: Tomáš Benedikovič, Denník N

Slovenský premiér Robert Fico se dnes za hranicemi v Užhorodě setkává s předsedou ukrajinské vlády Denysem Šmyhalem. Je to jen krátce po Ficových ostrých protiukrajinských výrocích. Podle experta si Fico možná neuvědomuje, co vše může svými slovy způsobit. Na Ukrajině jeho výroky vnímají jako útok.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Slovenský premiér Robert Fico je dnes, poprvé po vzniku své čtvrté vlády, na návštěvě Ukrajiny. Necestuje ale do Kyjeva; s ukrajinským předsedou vlády Denysem Šmyhalem se setkává nedaleko hranic v Užhorodě.

Na Ukrajinu přijíždí pár dní poté, co v sobotu prohlásil, že Ukrajina není „samostatná suverénní země“, ale pod „absolutním vlivem Spojených států amerických“. Fico zároveň řekl, že Ukrajinci se ve prospěch míru musejí vzdát svého území.

„Co čekají? Že Rusové odejdou z Donbasu nebo Luhanska? Nebo že odejdou z Krymu? Vždyť to je nereálné, to připouštějí všichni,“ tvrdil v televizi RTVS.

Jeho vyjádření si okamžitě všimli v Rusku, kde ho převzala státní agentura Ria Novosti. Zprávou bylo i pro ukrajinská média: například deník Ukrajinská pravda je označil za „skandální“.

„Ficově pozici nikdo nerozumí“

Ukrajinský analytik Dmytro Tužanskyj tvrdí, že společnost i politici jsou ze slov slovenského premiéra zmateni. „Tak ostrou protiukrajinskou rétoriku, jakou jsme od něj slyšeli v posledních dnech, snad nemá ani Viktor Orbán,“ řekl Denníku N.

Podle expertova názoru si Fico nemusí uvědomovat, co svými vyjádřeními může způsobit. „Ukrajinská společnost je vnímá jako útok. Jistě, jeden výrok ještě nic zásadně nezmění. Jenže bude-li na Ukrajinu útočit i nadále, bude to mít vážné důsledky,“ pokračoval analytik.

Co přesně by se mohlo stát? Tužanskyj vysvětlil, že

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Ruská válka na Ukrajině

Slovensko

Ukrajina

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější