Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Potřebuju uchlácholit svědomí. Každý by měl pomáhat Ukrajincům zvítězit, říká Kocáb

Michael Kocáb. Foto: Tomáš Benedikovič, Denník N
Michael Kocáb. Foto: Tomáš Benedikovič, Denník N

Hudebník Michael Kocáb spolu s výpravou českých dobrovolníků dovezl stovky kilometrů až na východní Ukrajinu sanitku určenou pro zdravotníky na frontě. Následně dobrovolníci symbolicky spustili pro Česko sbírku na další sanitky. „Každý by měl udělat něco málo, co pomůže tomuto hrdinnému národu zvítězit. Jde o obranu všeho, na čem by nám mělo záležet,“ říká k tomu Kocáb v rozhovoru s Deníkem N.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Na co se v rozhovoru také ptáme:

  • Proč přijel na Ukrajinu?
  • Proč musí uchlácholit své svědomí?
  • Jaký je to pocit, být blízko fronty?

Proč jste na Ukrajinu přijel?

Vždycky jsem sem chtěl přijet, ale nevěděl jsem, jak na to. Komplikovanost a riziko způsobily, že jsem to ani nějak moc nezkoušel a omezil jsem se na finanční dary Ukrajincům.

A co se změnilo?

Oslovil mě Míša Kaščák (pořadatel slovenského hudebního festivalu Pohoda, pozn. red.) a představil mi projekt, který považuji za smysluplný. Totiž že se přiváží sanitky ukrajinským vojákům. Tedy konkrétní pomoc. A zároveň, že bych se při té příležitosti začlenil jako šofér, což jsem chtěl, abych neseděl v autě jako pecka, jako buřt, a že bych v Izjumu zazpíval píseň Sebastian.

Ta se automaticky nabízí. Píseň o utrpení, píseň o pravdě. Kdo v pravdě stál, ten krvácel. Kdo v pravdě stál, ten zvítězil. Michal Horáček napsal text a je to jeden z jeho nejlepších, i podle jeho názoru.

No a začalo se to nabalovat. Když už tady budeme, uděláme v Kyjevě koncert s Karpatskými chrbáty, kteří hrají repertoár Pražského výběru, navštívím našeho těžce zraněného medika a setkám se s pár lidmi z naší ambasády. Nakonec je to mohutný program a pro mě obrovská šance, jak uchlácholit vlastní svědomí.

Kvůli čemu si ho chcete uchlácholit?

Nutně to potřebuju. Vidím

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Rozhovory

Ruská válka na Ukrajině

Česko, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější