Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Proč se bát Marie Benešové? Zastává názor, že výkonná moc řídí státní zastupitelství

Nástup Marie Benešové na ministerstvo spravedlnosti vzbudil obavy o nezávislost justice. Foto: ČTK
Nástup Marie Benešové na ministerstvo spravedlnosti vzbudil obavy o nezávislost justice. Foto: ČTK

Trestní stíhání premiéra podle autorit z justičního prostředí zatěžuje celou vládu. Ať už totiž nová ministryně spravedlnosti Marie Benešová udělá cokoliv, část veřejnosti jí nikdy neuvěří, že kroky, které dělá, nejsou spojené s premiérovou kauzou. Jiní experti se Benešové zastávají. Například podle bývalé nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké Benešová žádnou hrozbou pro nezávislost není.

Znají se řadu let, ještě z počátků svých kariér, občas se vídaly, zavolaly si, poslaly esemesku. Když ale Marie Benešová přijala nabídku na post ministryně spravedlnosti, telefonátu od bývalé místopředsedkyně Ústavního soudu Elišky Wagnerové se nedočkala.

„Tentokrát mě ani nenapadlo, že bych jí pogratulovala. Tento její krok totiž nepovažuji za hodný gratulace,“ sdělila Wagnerová Deníku N. „Naštvala mě tím a strašně se jí divím, že šla do vlády, v jejímž čele stojí stíhaný premiér.“

Podle justičních expertů, které Deník N oslovil, je právě obvinění Andreje Babiše z padesátimilionového podvodu klíčový problém. Přestože ne všichni z dotazovaných odborníků mají jednotný názor na vliv Benešové na další chod událostí, v tomto se shodují jak její příznivci, tak její kritici.

„Prvotní problém je, že premiér

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Koaliční krize

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější