Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Co dělá Rusko, když zahyne kocourek: davy truchlí, poslanci jednají, Vyšetřovací výbor je na nohou

Na ruskojazyčných sociálních sítích vzniká mnoho kreseb, koláží, portrétů i obrázků vytvářených AI, jejichž hlavním motivem je kocourek Tviks. Zdroj: AI, V pamjať o Tvikse, VKontaktě
Na ruskojazyčných sociálních sítích vzniká mnoho kreseb, koláží, portrétů i obrázků vytvářených AI, jejichž hlavním motivem je kocourek Tviks. Zdroj: AI, V pamjať o Tvikse, VKontaktě

Stovky tisíc Rusů podepsaly petici požadující vyšetření příčin Tviksovy smrti. Rusko je pobouřeno, Rusko je znepokojeno, na případ dohlíží sám šéf Vyšetřovacího výboru Ruska Alexandr Bastrykin. Snad žádný ruský padlý voják na ukrajinské frontě nevyvolal takovou vlnu emocí jako kocour, kterého nechala průvodčí vyhodit z vlaku na mráz.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Ve vlaku z Jekatěrinburgu do Petrohradu bylo teplo. Jevgenij nejdřív jen klimbal, ale pak ho únava přemohla natolik, že mu víčka definitivně spadla a on se ponořil do stavu sladkého nevědomí. Pravidelný klapot kol ho udržel ve spánku několik hodin.

Cesty ruskými vlaky jsou zdánlivě nekonečné. Ta z Jekatěrinburgu do Petrohradu je dlouhá přes dva tisíce kilometrů a po kolejích trvá zhruba jeden a půl dne. Kocour v přenosném pelíšku dostal od Jevgenije před chvílí najíst a teď se nudil. Na rozdíl od něj nespal.

Majiteli bílo-rezavého kocourka byli mladí manželé z Baškirska, Edgar a Vladislava. Vzali si ho z útulku a přirostl jim k srdci.

Koncem loňského roku se s malým dítětem přestěhovali do Petrohradu. Kocourka zatím nechali u Edgarovy maminky. Tviks ale záhy onemocněl, podle ní steskem. Manželé se rozhodli okamžitě ho převézt k sobě. „Byl to člen rodiny. Stejně jako dítě,“ řekl Edgar. Odpovědnou misi svěřili otčímovi Jevgenijovi.

„Osobně jsem mu koupil jízdenku,“ říká zdrcený majitel Edgar Gajfullin. Mluví o zvířeti, ale otčímovi koupil lístek také.

Muž a kocour nasedli do vlaku číslo 71/72 na jekatěrinburgském nádraží 10. ledna. Tviks cestoval spořádaně v přenosném boxu určeném pro kočky. Tak jak si to žádají pravidla provozu na ruské železnici.

Cesta byla dlouhá, kocourek i pán žízniví. Oba se napili a posilnili. Muž podrbal zvíře pod bradou a zavřel box. Vylezl si na své lůžko pod stropem a 

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Rusko

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější