Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Stieg Larsson se vrací, jmenuje se Karin Smirnoff. Nové Milénium pod názvem Dívka v orlích drápech vyjde česky na podzim

Karin Smirnoff, autorka trilogie o Janě Kippo i návratu Milénia. Foto: Thron Ullberg
Karin Smirnoff, autorka trilogie o Janě Kippo i návratu Milénia. Foto: Thron Ullberg

Už letos na podzim se dočkáme pokračování bestsellerové série Milénium. Její tvůrce Stieg Larsson zemřel v roce 2004 v padesáti letech na infarkt, ještě před vydáním prvního dílu série, která se stala celosvětovým fenoménem. Podaří se Karin Smirnoff s Dívkou v orlích drápech navázat na její úspěch?

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Milénium v mnohém odstartovalo celosvětovou vlnu zájmu o severskou krimi, která dodnes dominuje detektivnímu žánru. Tři původní díly nazvané Muži, kteří nenávidí ženy, Dívka, která si hrála s ohněm a Dívka, která kopla do vosího hnízda, vyšly postupně v letech 2005 až 2007. Česky je nakladatelství Host v překladu Azity Haidarové vydalo v letech 2008 až 2010.

Knih z Larssonovy původní třídílné série se celosvětově prodalo více než osmdesát milionů kusů a Larsson se díky Miléniu posmrtně stal v roce 2008 druhým nejprodávanějším autorem světa.

Vznikly také tři filmové adaptace s Michaelem Nyqvistem a Noomi Rapace či americká adaptace prvního dílu od Davida Finchera s Danielem Craigem a Rooney Marou.

Posmrtné spory o dědictví

Larsson prý plánoval celkem deset dílů série Milénium, sám ale před smrtí stihl sepsat jen tři. V jeho počítači se našel skoro dopsaný čtvrtý díl a synopse a náčrty pátého a šestého dílu. Ty ovšem vlastní Eva Gabrielsson, dlouholetá Larssonova partnerka.

Té po jeho smrti vzhledem k tomu, že nebyli svoji, nepřipadla žádná práva na Larssonovo dědictví, které tak získali –⁠⁠⁠⁠⁠ včetně zisků z bestsellerové série –⁠⁠⁠⁠⁠ Larssonův otec a bratr. Stieg Larsson a Eva Gabrielsson spolu žili třicet let a údajně se nikdy nevzali proto, že

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Literatura

Kultura

V tomto okamžiku nejčtenější