Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

„Dostali jsme se do bodu zlomu.“ Jak Ukrajina plánuje přežít rok 2024

Ukrajina se vzdala nadějí na rychlé vítězství. Foto: Profimedia
Ukrajina se vzdala nadějí na rychlé vítězství. Foto: Profimedia

Po nezdaru letní protiofenzivy přechází Kyjev na novou strategii a připravuje se na třetí rok války.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

„Tak já vám povím, jak to je,“ obrátí se na mě Váňa, ukrajinský průzkumník, který bojuje po boku mariňáků na východním břehu Dněpru na jižní Ukrajině. „Je to v prdeli.“

K takovému pádnému hodnocení dospěl po několika měsících odvážných nájezdů ukrajinských sil, které si loni na podzim hluboko v jižní části Chersonské oblasti vytvořily slabé předmostí. Vojáci pod rouškou tmy prosvištěli přes řeku a na druhém břehu napadali ruské jednotky. Po nezdaru ukrajinské letní protiofenzivy, kterou provázela nerealistická očekávání, to byl jeden z mála světlých momentů Ozbrojených sil Ukrajiny.

Jenže postavení ukrajinské armády na východním břehu Dněpru u vesnice Krynky je čím dál problematičtější. Pozice Ukrajinců v bažinatém terénu a ve starých nepřátelských zákopech jsou mělké a snadno se zaplaví nebo jsou plné hnijících ruských mrtvol. Mráz navíc brzdí operace a brání v odpočinku.

Ukrajinské jednotky tu zaznamenaly velké ztráty, stěžuje si Váňa, ale kvůli vojenskému tajemství už odmítá uvést konkrétnější údaje. Dodává, že Rusové mají převahu nejméně čtyř nebo pěti vojáků na jednoho ukrajinského.

Problém je

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Evropská unie

Joe Biden

Ruská válka na Ukrajině

Ukrajina

USA

Vladimir Putin

Kontext N, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější