Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Válečná stezka: Evropské peníze a štvanice na korvetu. Mlha kolem Zalužného ale houstne a Ukrajině škodí

Velitel ukrajinské armády generál Valerij Zalužnyj v obrněném transportéru. Foto: Facebookový profil generála Zalužného
Velitel ukrajinské armády generál Valerij Zalužnyj v obrněném transportéru. Foto: Facebookový profil generála Zalužného

Přinášíme přehledné sedmidenní shrnutí nejdůležitějšího dění v ruské agresi proti Ukrajině. Událostmi týdne bylo schválení evropského balíku pomoci Ukrajině a zničení ruské korvety Ivanovec v oblasti okupovaného Krymu. Na druhé straně je ale čím dál nejasnější, kdo povede ukrajinskou armádu, což napadené zemi v ničem nepomáhá.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Válečná stezka je úterní formou newsletteru Pointa N. Má nadčasovou podobu a zasazujeme v ní do kontextu hlavní události, které válečné dění v současnosti ovlivňují. Na týdenní bázi se doplňuje s denním přehledem nesoucím název Vývoj bojů.

Věnujeme se i neotřelým úhlům pohledu, možným dalším scénářům vývoje či technice v centru pozornosti. Každý týden přinášíme tip na sbírku či projekt, jímž lze napadené Ukrajině pomoci.

Nejdůležitější dění

Výsledek se počítá: Lídři členských zemí EU se za pouhých pět minut čtvrtečního summitu v Bruselu shodli na 50 miliardách eur (1250 miliard korun) pro Ukrajinu v rámci finančního rámce na roky 2024–2027.

Jak velká pomoc to je? Velmi slušná, celková částka je o čtvrtinu vyšší než odhadované letošní příjmy ukrajinského rozpočtu (v přepočtu něco málo přes 1000 miliard korun). Nutno dodat, že rozpočtové výdaje má Ukrajina letos naplánované dvojnásobné proti příjmům. Peníze z EU jí každopádně pomohou.

Maďarský premiér Viktor Orbán, který dohodu dva měsíce blokoval, získal dílčí ústupky. Evropská komise mu kvůli porušování zásad právního státu blokuje část kohezních zdrojů a i peněz z Národního fondu obnovy. Podle dostupných informací mu částečně ustoupí, Orbán se zároveň chlubí, že žádné peníze pro Budapešť neskončí na Ukrajině.

Když je řeč o Maďarsku, Orbán minulý měsíc řekl generálnímu tajemníkovi NATO Jensi Stoltenbergovi, že jeho země schválí švédský vstup do Aliance při první příležitosti. Včera taková příležitost nastala, ale poslanci Orbánova Fideszu se na mimořádnou schůzi parlamentu dorazit neobtěžovali.

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Pointa N

Ruská válka na Ukrajině

Ukrajina

Komentáře, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější