Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Nejdřív nadávky, potom panáky. Rakušana v Karviné uráželi za podporu Ukrajiny, skončil s místními u baru

Vít Rakušan na dvouhodinové besedě v Karviné. Foto: Marie Dámková, Deník N
Vít Rakušan na dvouhodinové besedě v Karviné. Foto: Marie Dámková, Deník N

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) vyrazil na besedu s občany do Karviné. Místní několikrát naštval špatnou výslovností, přes dvě hodiny se zastával nepopulární vlády, poslouchal urážky od proruského publika a v závěru si u baru s některými připil i potykal.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

„Máme tady Rakušana, dneska bude v Karviné hodně veselo,“ hlásí Tomáš společnosti u stolu, co zrovna vyťukává do statusu na Facebooku. Sedí v přeplněné pivnici Centrum uprostřed sídliště Mizerov, občas vykřikuje na kamarády kolem a vyčkává na příchod ministra vnitra.

Rakušanovi odpůrci se přes sociální sítě mobilizovali už před začátkem akce a v pivnici měli jednoznačnou převahu. Půl hodiny před začátkem debaty se do podniku téměř nedalo dostat.

„Pusťte nás dovnitř,“ domáhá se hrozen mužů před vchodem. „Pusťte mě k němu, chci mu dát pusu! Žije se tu skvěle, chleba stojí devadesát korun!“ vykřikuje ironicky jeden z nich.

Atmosféra uvnitř je plná očekávání, ale také vzteku, který si po další nejméně dvě hodiny budou účastníci moci s vicepremiérem vyříkat osobně. Rakušanovi na uvítanou hrozí pěstí, bučí, pískají.

Na Rakušana čekali hlavně jeho odpůrci. Foto: Marie Dámková, Deník N

„Nauč se česky“

Rakušanovi několik minut trvalo, než se vůbec dostal ke slovu. První otázky na něj příchozí vykřičeli, aniž by měl ministr šanci reagovat. „Mluv nahlas, nerozumíme ti,“ ryčel dav.

Po krátkém úvodu Rakušanovi stačilo pár slov, aby proti sobě místní popudil. „V 

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Reportáž

Vláda Petra Fialy

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější