Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Dobrý den, pane exministře obrany. Dnes si povíme, k čemu jsou ve válce zbraně

Lubomír Metnar (ANO) jako ministr obrany. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Lubomír Metnar (ANO) jako ministr obrany. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Glosa Jana Wirnitzera: Exministr Lubomír Metnar (ANO) o víkendu v televizi Prima prohlásil, že západní zbrojní pomoc Ukrajině nevedla k žádnému výsledku. Není to samozřejmě pravda. Řečeno bez obalu, je to hloupá lež. Svéráznou větu, že zbraně na bojišti nevedou k výsledku, říká člověk, který čtyři roky z pozice ministra obrany řídil nákupy zbraní.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Otázka moderátorky televize Prima zněla: „Je možné, že byste přestali podporovat vojenskou pomoc Ukrajině?“

Odpověď Lubomíra Metnara: „Možné je dneska všechno, protože vidíte, že jsme to podporovali dlouho – více jak, řekněme, dva roky se to podporuje – a nevede to k žádnému výsledku.“

Nedělní politické debaty kolem poledne už nejspíš málokdo sleduje jinak než jako reality show: dát si oběd, ujistit se, že politici se pořád překřikují, a jít něco dělat. Pro politiky to je prostor, kde nějakou dobu mlčí a nějakou říkají naučené fráze. Kdy naposled jste v nedělní politické debatě slyšeli něco nového, promyšleného, důležitého?

S notnou snahou pochopit, jak exministr Metnar svá slova myslel, by se dalo usuzovat, že chtěl zhruba říci: Ukrajina neosvobodila značnou část okupovaných území, očekávání z doby před její loňskou protiofenzivou se nenaplnila, válka stále trvá, je čas jednat.

Pan Metnar to tak jistě mohl říci, nic mu nebránilo, jen to tak neřekl. Řekl, že západní zbrojní podpora nevedla k žádnému výsledku.

Formování bojiště

Ať už je to exministrova vyjadřovací neobratnost, nebo záměr, stal se výrok součástí snahy ANO o něco, čemu vojáci říkají

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Názor

Ruská válka na Ukrajině

Ukrajina

Česko, Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější