Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Tajné setkání ultrapravice a plán na masivní deportace vyhnaly statisíce Němců do ulic

Včerejší berlínská demonstrace proti straně Alternativa pro Německo (AfD) a za ochranu demokracie. Foto: Liesa Johannssen, Reuters
Včerejší berlínská demonstrace proti straně Alternativa pro Německo (AfD) a za ochranu demokracie. Foto: Liesa Johannssen, Reuters

Informace o utajovaném setkání krajní pravice, neonacistů a představitelů strany Alternativa pro Německo (AfD) vyhnala o víkendu statisíce Němců do ulic. Na setkání u Postupimi se měl údajně projednávat plán na masivní deportace nejen migrantů, ale i Němců se zahraničním původem. Paralela s nacistickou minulostí země – a přímo s konferencí ve Wannsee – vyvolala zděšení i znovu přinesla na stůl debatu, zda by Německo nemělo AfD zakázat.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Informace o přísně utajovaném setkání německé krajní pravice, které se konalo na konci listopadu v hotelu u jezera v Postupimi, se na světlo světa dostala teprve před týdnem. Od té doby mnozí Němci, které zpráva šokovala, vycházejí do ulic, aby se vůči plánům – které tam čelní představitelé strany Alternativa pro Německo (AfD) údajně projednávali s neonacisty i předním rakouským nacionalistou a konspirátorem – důrazně vymezili.

V souvislosti se zveřejněním rozsáhlého článku německého neziskového investigativního webu Correctiv o listopadovém setkání v Postupimi se protestní akce s velkou účastí po celém Německu konaly i o uplynulém víkendu.
Podle organizátorů protestů se jen předevčírem a včera vyslovilo proti populistické straně AfD napříč zemí celkem asi 1,4 milionu lidí.

Podle zjištění Correctivu se v hotelu z 20. let minulého století – jehož majitelka má pevné vazby na německou krajně pravicovou scénu – měl projednávat plán na údajnou

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Extremismus

Německo

Rakousko

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější