Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Proč se v Česku nezpřísní zbraňové zákony, i když čekáte, že ano

Česko jako zbraňový ráj uprostřed Evropy. Ilustrace: Tomáš Kunc, Deník N
Česko jako zbraňový ráj uprostřed Evropy. Ilustrace: Tomáš Kunc, Deník N

Komentář Jana Moláčka: Po prosincové tragédii se ozvalo volání po přísnější regulaci střelných zbraní. Podporuje ji většina Čechů, přesto je velmi nepravděpodobná. Proč? Protože to voliči očekávají jako naprostou samozřejmost, k níž není politiky potřeba nijak zvlášť tlačit.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Po tragédii na pražské filozofické fakultě ovládl Česko šok. Jeho prvotní a hlavní příčinou byl samozřejmě samotný čin a jeho strašné následky. Postupně se ale přidávalo pobouření ohledně toho, co vše je u nás legální v oblasti držení zbraní.

Cože, to u nás může mít každý TAKOVOUHLE pušku? A ještě s optikou, tlumičem a podpěrou? A zásobníkem, který stačí na vystřílení vagonu metra za pět vteřin? Ale psychotest snad musí mít každý držitel zbraně, ne? Cože, ani to ne? A policii ani nevzrušuje, když si někdo s ještě mokrým zbrojákem nakoupí celý arzenál? A kolik že těch zbraní u nás vůbec je? Milion? To není možné…

Takové dotazy nevěřícně zaznívaly od drtivé většiny společnosti, která se o zbraně a zákony kolem nich nezajímá a spoléhá na to, že politici a příslušné instituce v této oblasti dělají to, na co je máme. Pro ty, kdo se legislativě kolem zbraní věnují, byla – opět – překvapením spíš skutečnost, jak málo se o ní veřejně ví. A tak trpělivě odpovídali. Ano, každý, kdo si udělá zbroják, může mít TAKOVOUHLE pušku. Klidně deset.

Pozvolna jsme přešli do fáze, kdy

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Názor

Útok na Filozofické fakultě UK

Česko, Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější