Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

ANO podle průzkumu drtivě vede, lidovci se drží u dna

Hnutí Andreje Babiše má jen o něco menší podporu než všech pět vládních stran dohromady. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Hnutí Andreje Babiše má jen o něco menší podporu než všech pět vládních stran dohromady. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Volební model Medianu z prosince ukazuje, že hnutí ANO i nadále suverénně vede. Volilo by jej 35 procent lidí. Do nového roku tak vstupuje ve výborné pozici. Vládní strany oproti volbám část podporovatelů poztrácely, nejviditelnější problémy mají lidovci, kteří nyní řeší osud svého předsedy.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

ANO by na konci loňského roku ve sněmovních volbách zcela dominovalo. Nejsilnější opoziční subjekt by v prosinci podle volebního modelu Medianu volilo 35 procent lidí.

Zisk kolem třetiny všech hlasů je pro hnutí Andreje Babiše v posledních měsících obvyklý. Podle výzkumníků by lídr preferencí v prosinci získal některé další voliče – zejména mezi těmi, kteří v posledních volbách nehlasovali.

Nárůst podpory ANO je ovšem již velmi pozvolný, reálně podpora hnutí zůstává stabilní. Na svém stropu nicméně stále není, ačkoli se mu již výrazně přiblížilo. Maximální možný zisk, kterého by ANO mohlo dosáhnout, byl podle modelu

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Analýza

Průzkum veřejného mínění

Vláda Petra Fialy

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější