Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Malý národ pod Uralem dělá vrásky Putinovi, bouří se proti ruským kolonizátorům. Jak je to vážné?

Ruská policie rozhání pokojný protest proti uvěznění baškirského aktivisty v Ufě. Foto: Reuters
Ruská policie rozhání pokojný protest proti uvěznění baškirského aktivisty v Ufě. Foto: Reuters

Výzva jednoho baškirského zpěváka k protiruskému povstání asi nevyvolá rozpad poslední koloniální velmoci světa, ale i tak vejde do dějin jako jev pro Rusko posledních měsíců zcela neobvyklý. Kremlu se vzepřel rodák z vesnice vzdálené 1500 kilometrů od Moskvy, který vsadil na národněosvobozeneckou notu: vyzval neruské národy federace k povstání. Ruské úřady cenzurují a vypínají sociální sítě, ruské federální televize o protestech v Baškortostánu neinformují.

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

„Přijeli k našemu domu a vymlátili nám okna. Nevím, co dělat… může to pokračovat.. mohou nám i něco… ukradnout,“ napsala dnes dopoledne Alsu, manželka známého baškirského zpěváka, tanečníka a blogera Altynaje Valitova.

Včera Valitovy navštívila policie. Stalo se tak několik hodin poté, co zpěvák zveřejnil video, jež zatřáslo nejen baškirským segmentem internetu, ale i tím tatarským a rovněž ruským. Sám Altynaj je neznámo kde, ale doma na něj čeká předvolání k výslechu.

Překvapivé není to, že se Altynaj ve videoprohlášení postavil za uvězněného baškirského aktivistu Faila Alsynova, kterého 17. ledna soud poslal za údajné rozpoutávání národnostní nenávisti a extremismus na čtyři roky do vězení (to Deník N popsal včera tady).

Ani to, že odsoudil zákrok policie proti včerejší první demonstraci za Failovu svobodu.

Udivující je hlavně to, že jeho řeč může na někoho působit jako výstřel z Aurory, který má zahájit dekolonizační povstání po celém Rusku. To asi nezahájí, ale zpěvákova emotivní řeč vrcholící pláčem už je hitem, který v Rusku v poslechovosti překonává vše, co úspěšný umělec doposud stvořil.

V noci na dnešek se na internetu objevilo další Altynajovo video. V něm už zpěvák bojuje hlavně o vlastní život, svobodu a bezpečnost. Ale pěkně popořádku.

Mluv rusky!

Na prvním videu populárního baškirského zpěváka, který nezpívá ani rusky, ani anglicky, ale ve své mateřštině, je výzva. Výzva nebývalá ze dvou důvodů: jejím autorem je člověk, který nenabádá k občanské neposlušnosti z bezpečného exilu, ale přímo z Ruska, respektive z Baškirska, ruské republiky (také označované Baškortostán a Baškirie) ležící na pomezí Evropy a Asie, nedaleko hranic s Kazachstánem.

Republika Baškortostán v Ruské federaci. Mapa: Deník N

A zadruhé – protest nemá být namířen proti prezidentu Vladimiru Putinovi ani proti válce na Ukrajině, ale proti ruskému kolonialismu.

Stojí za to některé teze, které ve videu zazněly, vybrat:

  • Baškirové vyšli na ulici, ale Fail byl jen rozbuškou, jeho odsouzení bylo poslední kapkou. Vždyť v našich srdcích to vřelo už dávno… Ruský nacionalismus! To je

    Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Rusko

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější