Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Írán zaútočil na Pákistán, ten úder vrátil. Měly dobré vztahy, proč se ostřelují?

Íránská balistická raketa Chejbar Šekan v roce 2022. Teď bylo několik z nich použito k útoků na cíle v Iráku, Sýrii a Pákistánu. Foto: Fars, CC BY 4.0
Íránská balistická raketa Chejbar Šekan v roce 2022. Teď bylo několik z nich použito k útoků na cíle v Iráku, Sýrii a Pákistánu. Foto: Fars, CC BY 4.0

Írán tento týden překvapil svět raketovými útoky na cíle hned ve třech sousedních státech – Pákistánu, Iráku a Sýrii. Pákistán si úder nenechal líbit a provedl podobným způsobem odvetu. Co mají útoky znamenat a proč se dějí právě teď, během pokračující války v Gaze a jemenských útoků na obchodní lodě?

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Napětí na Blízkém východě po útoku teroristů z Hamásu 7. října loňského roku dále stoupá a rozšířilo se už i hlouběji do Střední Asie.

Izraelci už přes sto dní vedou válku v pásmu Gazy a stále více se ostřelují s libanonským hnutím Hizballáh.

Jemenští rebelové Húthíové „na znamení solidarity s Palestinci“ útočí na lodě v Rudém moři a narušují světový obchod. Zatím tomu nezabránili ani Američané a Britové, kteří proti nim přímo v Jemenu podnikají sérii útoků.

To vše z pozice hlavního izraelského nepřítele sleduje Írán, který od vypuknutí války v Gaze trval na tom, že si nepřeje rozšíření konfliktu. V posledních dnech ale upoutal pozornost útoky hned na tři země najednou.

Írán postupně ostřeloval cíle v 

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Jižní Asie

Střední Asie

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější