Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Politická Pointa N: Co se stane, až odejde Jurečka?

Ministr práce a sociálních věcí a šéf lidovců Marian Jurečka. Foto: ČTK
Ministr práce a sociálních věcí a šéf lidovců Marian Jurečka. Foto: ČTK

V probíhajícím týdnu naplno vybublalo na povrch naštvání části lidovců. Straně se nedaří, usadila se pevně pod pětiprocentní hranicí nutnou pro vstup do Sněmovny a místo toho, aby se jí dařilo lákat své příznivce zpět, stále klesá. Reálně se tak nyní řeší konec šéfa strany Mariana Jurečky. Co by jeho pád mohl znamenat?

Tento text pro vás načetl robotický hlas. Pokud najdete chybu ve výslovnosti, dejte nám prosím vědět. Audioverze článků můžete poslouchat v rámci klubového předplatného. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné. Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Politické dění tohoto týdne shrnuje a komentuje Jan Tvrdoň.

Prosincový model agentury Median, který výzkumníci zveřejnili v pátek, dává KDU-ČSL podporu 2,5 procent voličů – tedy stejně jako třeba hnutí Přísaha Roberta Šlachty. V této společnosti strana s více než stoletou tradicí být nechce, a vnitřně tak řeší, jak dál. A také s kým v čele.

Předseda strany Marian Jurečka, který je z pohledu veřejnosti výrazně oslaben a jehož osobní důvěryhodnost po kauze vánočního večírku v době střelby v Praze ještě klesla, je nejspíš na odchodu.

Vlivní straníci se nyní v podstatě netají tím, že změna je nevyhnutelná. Otázka spíše stojí tak, kdy k ní dojde. Jestli brzy – Jurečkovou vlastní rezignací –, nebo na sjezdu strany, kde se předseda partaje nebude o obhajobu znovu ucházet. O nástupnictví po Jurečkovi už se nesměle začínají hlásit možní zájemci.

Sám Jurečka o svém konci v čele strany mluvit nechce, další kroky oznámí příští pátek, kdy je v plánu stranická konference. Na ní chce část lidovců tlačit na svolání mimořádného sjezdu, kde by mohlo dojít ke změně ve vedení.

Samotná změna v čele lidovců může být něčím, co ve straně vyčistí vzduch, případně uvolní napětí. Sama o sobě ale žádný zázračný růst preferencí nezaručí. Pokles KDU-ČSL je totiž dílem několika faktorů, které přepřahání v čele nezmění.

Prvním důvodem je

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Názor

Pointa N

Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější